To najbardziej znane wśród Polaków czeskie kino. Odzyska swój blask

kino central

Kino Central w Czeskim Cieszynie ma odzyskać swój blask | fot. archiwum Kina na Granicy

To prawdopodobnie najpopularniejsze wśród polskich fanów czeskiej kultury kino w Republice Czeskiej. Kino Central w Czeskim Cieszynie odzyska dawny blask. Dzięki pomocy rządowej władze Czeskiego Cieszyna przeprowadzą remont fasady kina, która ma powrócić do modernistycznej formy z 1925 roku.

Kino Central w Czeskim Cieszynie to jedno z miejsc, w którym odbywają się projekcje filmów podczas przeglądu filmowego Kino na Granicy. W ubiegłym roku modernizacji doczekało się wnętrze kina, a stary projektor (na 35-milimetrowe taśmy) został zastąpiony przez nowy, cyfrowy.

Teraz przyszedł czas na remont budynku, w którym znajduje się Kino Central. – Niestety w okresie socjalizmu jego charakterystyczna zabudowa została uproszczona tj. pozbawiona m.in. kubistycznej fasady, charakterystycznych okien i witryn, a także zewnętrznego oświetlenia dopasowanego do ogólnego stylu budynku. To wszystko ma jednak wrócić przy okazji renowacji, na którą miasto Czeski Cieszyn otrzymało dotację z Województwa Morawsko-Śląskiego – mówi Dorota Havlíková, rzeczniczka Czeskiego Cieszyna.

W ramach pierwszego etapu rekonstrukcji zmieni się wejście do kina, wstawione będą drzwi, masywne stopnie, pilastry i kolumny. Fasada zostanie otynkowana, a przód zdobić będą markizy. W drugim etapie, wymienione zostaną okna i wszystkie drzwi z litego drewna, a na fasadę wróci zrekonstruowany napis oraz kubistyczne latarnie.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress