Te artykuły czytaliście najchętniej w grudniu

Te artykuły najchętniej czytaliście w listopadzie | fot. Toms Baugis

Prezentujemy listę 10 najchętniej czytanych w grudniu artykułów opublikowanych na naszym portalu. Sprawdźcie, czy nie przegapiliście czegoś ważnego.

10. Ania Musioł w subiektywnym knajpianym przeglądzie po Ostrawie. Coś nam mówi, że sporo naszych Czytelniczek i Czytelników w okresie świątecznych ferii postanowiło na chwilę wyskoczyć na Stodolní: 10 knajp w Ostrawie, które trzeba odwiedzić [subiektywnie]

9. Jak Czesi obchodzą Święta Bożego Narodzenia? Jakie przysmaki znajdą się na ich wigilijnych stołach? Ile w Czechach warte są karpie łby? Dlaczego w worku z prezentami czeskich dzieci ukryty jest węgiel albo ziemniak? Co to jest purpura i františky? Które czeskie bajki są najbardziej kultowe? O tym wszystkim dla Novinka.pl opowiadał Luděk Vašta, tłumacz czeski od lat odkrywający uroki Polski na rowerze.

8. Spore zainteresowanie naszym opublikowanym w sierpniu tekstem Tańsze bilety na pociągi z Polski do Czech. I tak drogo, który informuje o obniżkach cen biletów kolejowych z Polski do Pragi.

7. „7 czeskich kapel i muzyków, które warto (po)znać [subiektywnie]” – zestawienie Anny Musioł co miesiąc cieszy się dużym zainteresowaniem Czytelników.

6. Waszym zainteresowaniem cieszyła się opublikowana na Novinka.pl zapowiedź książki „O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane”. To niedrukowany dotychczas w Polsce zbiór szkiców Jaroslava Haška. Są one owocem wędrówek autora po ziemiach polskich, które w tym czasie były częścią austriackiej Galicji.

Na książkę składa się wybór 26 tekstów, które wstępem opatrzył Aleksander Kaczorowski. Daje on czytelnikowi pewne wskazówki jak odczytywać teksty Haška, stąd się wzięły i dlaczego są napisane w taki sposób. Zbiór szkiców zawiera także biografię autora „Przygód dobrego wojaka Szwejka”.

5. „Zawsze powtarzam, że każdy spotyka takiego Czecha, na jakiego sobie zasłużył. Spotkałem w większości fajnych ludzi, którzy chętnie przyjmowali mnie pod swój dach. A że jeden Czech do dzisiaj nie oddał mi pieniędzy? No i co z tego? Polaków nie oddało mi forsy aż trzech!” – mówi Mariusz Szczygieł w opublikowanym przez nas wywiadzie: Mariusz Szczygieł: Są ludzie, którzy nie umieją czytać moich książek [wywiad]

4. Novinka.pl uczciła pamięć o Václavie Havelu. 18 grudnia – rocznicę śmierci Pana Prezydenta – spotkaliśmy się w Katowicach na dyskusji i czytaniu tekstów autora „Siły bezsilnych”: Katowice dla VACLAVA HAVLA. Niezwykłe spotkanie 18 grudnia w rocznicę śmierci Pana Prezydenta.

3. Jeśli zabawa to w Cieszynie. Nasz przewodnik „5 knajp w Czeskim Cieszynie, które trzeba odwiedzić [subiektywnie]” cieszy się niesłabnącą popularnością.

2. Jak Polacy, Słowacy i Czesi widzą siebie nawzajem. I jak patrzą na nas inni. Szczegóły w tekście „Mapy stereotypów: Czesi, Słowacy, Polacy„.

1. Ten artykuł w grudniu cieszył się największym zainteresowanie. Łukasz Grzesiczak w ostrym komentarzu o pamięci i żartowaniu z historii: Dlaczego ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha chcą rozbioru Czechosłowacji?

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress