„Święta czwórca” od 5 kwietnia w polskich kinach

Wspólny wyjazd na Karaiby obudził w bohaterach drzemiące instynkty | fot. materiały dystrybutora

Najnowsza  komedia Jana Hřebejka, to historia dwóch zaprzyjaźnionych zwyczajnych par w średnim wieku, żyjących w doskonałej harmonii. Jedyną rzeczą, której brakuje im do szczęścia, jest udane życie seksualne. Znudzone monotonią w swoim małżeńskim pożyciu, decydują się na wspólny wyjazd na wyspy karaibskie.

Scenerią znacznej części filmu jest wyspa Salt Cay, która znacznie odbiega od naszych wyobrażeń egzotycznego raju. Praktycznie nie ma tam dróg ani drzew, mieszka na niej więcej osłów niż ludzi, a do dyspozycji turystów są tylko dwa podupadłe bary. Ostatni hotel z prawdziwego zdarzenia oraz linie elektryczne zmiótł huragan. Dzięki temu bohaterowie filmu, dwaj elektrycy Ondra i Vitek, otrzymują na wyspie ofertę pracy. Mężczyźni podejmują wyzwanie i zabierają na Karaiby swoje żony – Ditę i Marię. Na miejscu wymyślają plan, który na zawsze odmieni ich życie seksualne.

Paweł T.Felis z „Gazety Wyborczej” pisze o najnowszej produkcji Hřebejka: Zrobił przecież ujmujący film o oswajaniu się z ciałem i o erotyzmie pogodnym i zwyczajnym, który drwi sobie nie tyle z zahamowań, ile raczej z imperatywu wyzwolenia i seksualnej perfekcji. Nie najmłodsi bohaterowie, którzy na początku nawet nie potrafią wymówić słowa „seks” (o synu: „Myślisz, że oni ze sobą ‚to’ robią?”), nie gonią za ekstremum, nie uczestniczą w wyuzdanych orgiach. Jeśli czegoś szukają, to uczuć i zgubionego pożądania. Nie mają też pięknie wyrzeźbionych lub poprawionych w Photoshopie ciał, a jednak przekonują się, że ich zbyt duże brzuszki lub niedoskonałe piersi potrafią działać erotycznie, i to działać niebywale. Nawet seks, ten nowy, „odświeżony”, nie oznacza bynajmniej pornofajerwerków. Czy nie to właśnie jest w „Świętej czwórcy” największą perwersją?

Jan Hřebejk zasłynął jako autor czarnych komedii i komediodramatów m.in.: „Pod jednym dachem” (1999), „Musimy sobie pomagać” (2000), „Pupendo” (2003). Film powstał na podstawie pierwszego autorskiego scenariusza Michala Viewegha, nie jest adaptacją jego książki. W rolach tytułowej czwórcy wystąpili: Jiří Langmajer, Hynek Čermák, Viktorie Čermáková oraz Marika Sarah Procházková.

[red]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress