Jeden z najwybitniejszych reżyserów słowackich, Martin Šulik, będzie gościem specjalnym odbywającego się w dniach 21-27 października festiwalu filmowego Tofifest. Słowacki filmowiec poprowadzi na festiwalu masterclass, a jego wizycie towarzyszył będzie przegląd jego filmów.
Martin Šulik jest trzykrotnym zwycięzcą Cottbus IFF, zdobywcą 5 nagród w Karlovych Varach i dwukrotnym czeskich Lwów.
Urodził się w 1962 roku. Ukończył studia na Wydziale Filmu i Telewizji Wyższej Szkoły Sztuk Dramatycznych w Bratysławie. Już w trakcie nauki wyreżyserował kilka krótkich filmów, a jeden z nich – „Staccato”, zdobył prestiżową nagrodę na festiwalu w hiszpańskim Gijon. W 1991 roku Šulík zadebiutował filmem fabularnym Czułość, dramatem miłosnym rozgrywającym się pomiędzy trójką bohaterów. Kolejny Wszystko, co lubię w humorystyczny sposób opowiada o słowackich realiach. Natomiast nakręcony dwa lata później Ogród traktuje o wymarzonym miejscu do zamieszkania. Główny bohater Jakub, po kłótni z rodziną i kochanką wyprowadza się do domu odziedziczonego po dziadku i tam rozpoczyna nowe życie. Kolejny film reżysera – „Orbis Pictus”, podobnie jak „Ogród”, powstał w koprodukcji z Czechami. Protagonistką filmu jest Teresa, wychowanka domu dziecka, która postanawia wyruszyć w podróż na poszukiwanie swojej matki. Następne obrazy to Praskie opowieści i Pejzaż z 2000 roku. W tym ostatnim artysta podejmuje dyskurs na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Słowacji. „Słoneczne miasto” z 2005 roku ironicznie dotyka problemu słowackiej religijności. Z kolei najnowszy „Cygan” jest opowieścią o czternastolatku, którego ojciec ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.
W Toruniu zobaczymy „Słoneczne miasto” (Working Class Heroes), głośnego „Cygana” (Gypsy), „Pejzaż” (Landscape), „Ogród” (The Garden), „Wszystko co lubię” (Everything I Like) i „Orbis Pictus”.
Głównym tematem filmów Sulika jest poszukiwanie własnej tożsamości, przywiązanie do wartości, tradycji miejsca swojego pochodzenia. Reżyser z uwagą przygląda się słowackiej wsi i jej mieszkańcom, uznając ich za jedynych w dzisiejszym świecie propagatorów systemu aksjologicznego. Reżyser zauważa w jednym z wywiadów: Każdy poszukuje tożsamości. Własnej i narodowej. My, Słowacy, nie mamy łatwo, ponieważ nie chcemy zaakceptować swojej przeszłości. Przy czym ta nasza jest bardzo odmienna od tożsamości sąsiednich narodów. Twórczość artysty może służyć jako drogowskaz do poznania słowackiej kultury.
Szczegóły znajdziecie na stronie www.tofifest.pl. 11. edycja Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21–27 października. Głównymi donatorami festiwalu są Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MEDIA Programme, Polski Instytut Sztuki Filmowej i marka Bella.
- Spotkanie z Martinem Šulikiem: Środa, 23.10.2013, g. 19.45, Kino Centrum w CSW Toruń
- Masterclass Martina Šulika: Czwartek, 24.10.2013, g. 17.30, Kino Centrum w CSW Toruń
Strona festiwalu: http://www.tofifest.pl/
[materiały organizatora]