Słowacja w 2015 roku [subiektywne podsumowanie roku]

slovensko

Kontrowersyjny, skrajnie prawicowy polityk Marian Kotleba zatrudniał na czarno pracowników urzędu w Bańskiej Bystrzycy | fot. materiał prasowy

Jakie korzyści biomedyczne płyną z intensywnego całowania? Na ile miesięcy skazany został emeryt, który w słowackim supermarkecie zjadł trzy winogrona? Kto chce przywrócenia Czechosłowacji? Prezentujemy subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń na Słowacji w 2015 roku.

Inwestycja roku

Jaguar Land Rover podpisał w grudniu umowę otwarcia nowej fabryki w Nitrze. Jaguar stworzy na Słowacji blisko 2800 miejsc pracy. Koncern brał pod uwagę różne lokalizacje w tym Węgry, Czechy i Polskę. Ostatecznie to Słowacja okazała się bezkonkurencyjna. Linia produkcyjna ma ruszyć w 2018 roku.

Zaskoczenie roku

Słowaccy naukowcy opublikowali w październiku raport, wedle którego w kraju pojawiły się komary roznoszące malarię. Klimatolodzy biją na alarm – owady dostały się na Słowację prawdopodobnie wraz z transportem egzotycznych owoców. Zaskakuje natomiast fakt, że udało im się przetrwać w słowackim klimacie. Służby zdrowia przygotowują się do ewentualnej hospitalizacji osób zarażonych malarią.

Celebracja roku

Słowaccy piłkarze tak intensywnie świętowali październikowy awans do Mistrzostw Europy we Francji po wygranym z Luksemburgiem meczu (4: 2), że konieczna była interwencja policji. „Piłkarze reprezentacji Słowacji rzucali różnymi przedmiotami o ścianę, wymiotowali na korytarzu, byli bardzo głośni, włączyli także alarm przeciwpożarowy” – wylicza portal „Luxemburger Wort”.

Spadek roku

Słowacji urząd pracy ogłosił we wrześniu, że Słowacja osiągnęła najniższą od 6 lat stopę bezrobocia (na poziomie około 12 %). Minister spraw socjalnych Jan Richter oświadczył, iż powstawanie nowych miejsc pracy i spadek liczby osób pozostających bez pracy staje się powoli zjawiskiem powszechnym.

Liczba roku

97 procent mieszkańców jednego ze słowackich miasteczek opowiedziało się we wrześniu przeciwko przyjęciu uchodźców z Syrii.

Naukowcy roku

Jaroslava Durdiaková, Peter Celec, Natália Kamodyová, Tatiana Sedláčková, Gabriela Repiská, Barbara Sviežená i Gabriel Minárik otrzymali Anty-Nobla, przyznawanego co roku za najbardziej absurdalne i niepotrzebne odkrycia naukowe. Słowacy odebrali nagrodę we wrześniu za badania nad biomedycznymi korzyściami płynącymi z intensywnego całowania.

Viral roku

Internet oszalał w sierpniu na punkcie 33-latka z Koszyc, który posługuje się 19 językami. Vladimír Škultéty, bo o nim mowa, stał się gwiazdą po opublikowaniu filmu, na którym w ciągu zaledwie 15 minut opowiada swoją historię, posługując się wszystkimi znanymi sobie językami.

Sportowiec roku

Marián Hossa został ogłoszony w sierpniu najlepszym słowacki hokeistą roku. Hossa zdobył tegoroczny Puchar Stanleya z drużyną Chicago Blackhawks.

Zniknięcie roku

Muzeum Warhola w Medzilaborcach przyznało w sierpniu, że dwa dzieła artysty uznane są za zaginione. Zostały one wypożyczone prywatnemu kolekcjonerowi, który – wraz z własnością muzeum – rozpłynął się w powietrzu.

Najtragiczniejsze wydarzenie roku

Sierpniowe zderzenie dwóch samolotów nad Cervenym Kamenem przyniosło 7 ofiar śmiertelnych. Załogi obu samolotów stanowili spadochroniarze, przygotowujący się do zbliżających się obchodów Dni Lotnictwa w Slavnicy. 31 osób zdołało się uratować.

Ranking roku

Goeuro.de, portal pomagający turystom porównać koszty podróży po europejskich krajach, ogłosił w lipcu, że Bratysława zajęła 3. miejsce w rankingu stolic o najniższych cenach piwa (1, 51 euro). Wyprzedziły ją najtańszy Kraków oraz niewiele droższy Kijów.

Gospodarze roku

Sean Yuen, podróżnik z Hong Kongu, znany jest z przemierzania Europy na rowerze. Seria nieprzyjemnych wydarzeń z lipca zmusiła go do zrewidowania dotychczasowego przekonania o gościnności Europy Środkowej. W Trnavie został zaatakowany przez czterech mężczyzn, którzy bijąc go, wykrzykiwali antyemigranckie hasła. Gdy udało mu się w końcu wytłumaczyć po angielsku, że nie jest emigrantem, ale turystą, mężczyźni przeprosili i odeszli w swoją stronę.

Kompromis roku

Robert Fico, premier Słowacji, w odpowiedzi na europejski plan polityki emigracyjnej ogłosił w lipcu, że jego kraj gotowy jest przyjąć 100 chrześcijańskich uchodźców z Syrii.

Pożegnanie roku

Ladislav Chudík, legendarny aktor słowacki zmarł w czerwcu. Polacy pamiętają go z popularnego „Szpitala na peryferiach”. Chudik piastował również stanowisko ministra kultury ( 1989-90).

Skandal roku

Kontrowersyjny, skrajnie prawicowy polityk Marian Kotleba zatrudniał na czarno pracowników urzędu w Bańskiej Bystrzycy. Majowa inspekcja wykazała nieprawidłowości, które grożą utratą funduszy europejskich przez region na najbliższe 5 lat.

Złodziej roku

Na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności skazany został w marcu słowacki emeryt za zjedzenie w jednym z bratysławskich supermarketów trzech winogron. Okazało się, że mężczyzna jest recydywistą wcześniej karanym za kradzieże. Ukaranie złodzieja, którego łup stanowił równowartość 10 centów kosztowało podatników około 7 tysięcy euro.

Inicjatywa roku

Słowacja 2018 to nazwa stowarzyszenia, która postawiła sobie za cel wskrzeszenie Czechosłowacji. 28 października 2018 roku, czyli w setną rocznicę powstania Czechosłowacji, chcą przeprowadzić czesko-słowackie referendum w sprawie ponownego połączenia państw. Od lutego prowadzą intensywną kampanię internetową w celu zdobycia odpowiedniej liczby głosów, wymaganej do przeprowadzenia referendum. Inicjatywą szeroko zainteresowały się światowe media, które podchodzą do tematu raczej sceptycznie.

Przesyłka roku

W połowie lutego urzędnicy celni odkryli w paczce, która miała zawierać damską torebkę, martwego 25-centymetrowego młodego krokodyla. Paczka nadana została w Singapurze.

Referendum roku

Słowackim konserwatystom udało się przeprowadzić referendum w sprawie zakazu zawierania małżeństw i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Respondenci odpowiadali na trzy pytania: czy małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, czy adopcje dzieci przez pary jednopłciowe powinno być zakazane oraz czy dzieci powinny mieć możliwość opuszczania lekcji zawierających treści dotyczących m.in. eutanazji i wychowania seksualnego. Wbrew nadziejom prawicowców, w lutowym referendum wzięło udział zaledwie 21% obywateli. Miało ono stanowić zabezpieczenie na przyszłość i utrudnić ewentualną zmianę przepisów. Referendum miało poparcie kościoła katolickiego, a jego inicjatorem była Koalicja na rzecz rodziny (Aliancia pre rodinu).

[Daniela Wołos]

Czytaj także:
Czechy w 2015 roku [subiektywne podsumowanie roku]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress