Serial „Gorejący krzew” od 3 marca w telewizji HBO

W roli prawniczki Dagmar Burešovej wystąpiła Tatiana Pauhofova |fot. topzine.cz

Najnowsza produkcja Agnieszki Holland „Gorejący krzew” o Janie Palachu, to trzyodcinkowy miniserial zrealizowany dla programu HBO. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć premierowy odcinek już w niedzielę o godz. 20.10.

„Gorejący krzew” przedstawia wydarzenia związane z aktem samospalenia czeskiego studenta filozofii praskiego Uniwersytetu Karola – Jana Palacha, który 16 stycznia 1969 r. oblał się benzyną i podpalił na położonym w centrum Pragi placu Wacława. W ten sposób chciał zaprotestować przeciwko inwazji sił Układu Warszawskiego. Mężczyzna zmarł trzy dni później, na skutek dotkliwych poparzeń 80 proc. powierzchni ciała. Jego czyn do dziś pozostaje symbolem walki z reżimem. W serialu oprócz śmierci Palacha, ukazana jest także reakcja społeczeństwa na ten dramatyczny protest oraz walka z systemem komunistycznym, prowadzona przez jego rodzinę i panią adwokat Dagmar Burešovą (po 1989 roku została ministrem sprawiedliwości i przewodniczącą parlamentu Czechosłowacji).

Agnieszka Holland wyreżyserowała serial na podstawie scenariusza autorstwa młodego Czecha – Štěpána Hulíka.  Sama była świadkiem i uczestnikiem tamtych wydarzeń, jako studentka praskiej szkoły filmowej FAMU.  Premiera filmu odbyła się w Czechach już w styczniu, gdzie wywołał bardzo silne emocje. W serialu wystąpili m.in. Tatiana Pauhofova (w roli prawniczki Dagmar Burešovej), Ivan Trojan, Petr Stach, Martin Huba. Zdjęcia kręcono od lutego 2012 m.in. w Pradze i rodzinnym domu Palacha w miejscowości Vszetaty. Ważnym polskim akcentem w filmie jest muzyka autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza.

Przy okazji produkcji serialu powstał również projekt „Věrný zůstanu“, który mapuje najważniejsze punkty zwrotne czeskiej historii od powstania republiki aż po Aksamitną Rewolucję. W jego skład wchodzi wiele unikatowych dokumentów, wcześniej niepublikowanych fotografii i nagrań. Na stronie dostępne są również poruszające wywiady wspominające czyn Palacha z m.in. Agnieszką Holland, Vlastaą Chramostovą, Madeline Albright.

Kolejne odcinki zostaną wyemitowane 10 i 17 marca na kanale HBO.

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress