Rekordowa cena czeskiego obrazu. Rosjanin zapłacił ponad 2,2 mln euro

„Tvar modré“ Františka Kupki to najdrożej sprzedany w Czechach obraz po roku 1990.

Obraz „Tvar modré“ [„Kształt błękitu“], autorstwa najbardziej znanego czeskiego abstrakcjonisty Františka Kupki, trafił w ręce rosyjskiego kolekcjonera, który zapłacił za niego 55,75 mln koron (ponad 2,2 mln euro). To najdrożej sprzedany w Czechach obraz po roku 1990.

Obraz Kupki licytowało telefonicznie dwóch zainteresowanych, trzeci kupiec za strategię wybrał cierpliwe czekanie i to do niego należało ostatnie słowo w aukcji. Rosjanin zapłacił 10 milionów ponad cenę wywoławczą. W ten sposób obraz Františka Kupki stał się najdrożej sprzedanym dziełem czeskiego artysty po roku 1990 – nie tylko w Czechach, ale i zagranicą. Licytacja obrazu Kupki była punktem kulminacyjnym wieczornej aukcji zorganizowanej w Pradze przez Adolf Loos Apartament and Gallery.

„Tvar modré“ powstał w roku 1913 i jest uważany za dzieło kluczowe w rozwoju czeskiej sztuki abstrakcjonistycznej. Twórczość Kupki w latach 1911-1914 jest uznawana za najważniejszy okres jego artystycznej działalności, z kolei obraz „ Amorfa. Dvoubarevná fuga“ [„Amorfa. Dwukolorowa fuga“], traktowany jest jako jedno z pierwszych abstrakcjonistycznych dzieł na świecie. W związku z ówczesnym rozwojem filmu i fotografii, Kupka starał się w swoich dziełach uwiecznić tak trudne do zobrazowania pierwiastki jak czas i ruch.

Na liście najdrożej sprzedanych obrazów w Republice Czeskiej od roku 1990, na pierwszych trzech miejscach uplasowały się właśnie dzieła Kupki. Na drugim miejscu znalazł się obraz „Élévation“ [„Wysokości“] sprzedany za 22,1 mln koron (ok. 883 tys. euro), a tuż za nim jest „Zhroucení vertikál“ [„Upadek pionowych“], którego nabywca zapłacił 22 mln koron (ponad 878 tys. euro). Na liście najdroższych czeskich artystów znajdują się także dzieła takich twórców jak Toyen, Oscar Kokoschka, Josef Šima oraz Josef Čapek.

 Anna Musioł


O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress