Rada Naukowa przeciwko przyznaniu Umberto Eco honorowego doktoratu Uniwersytetu Karola

Umberto Eco otrzymał dotychczas 28 honorowych doktoratów na uczelniach całego świata| fot. www.flickr.com

Rada Naukowa Uniwersytetu Karola w Pradze nie rekomendowała kandydatury Umberto Eco do otrzymania tytułu doktora honoris causa. Przyznanie wyróżnienia nie jest kwestią tego, czy pisarz na nie zasłużył. Chodzi o precedensowe nadanie go osobistości nie powiązanej z uczelnią.

Głosowanie rady było tajne, dlatego nie są znane powody decyzji. Wiadomo jedynie, że zaledwie 16 spośród 46 członków rady głosowało za kandydaturą Włocha. Wyniki głosowania ogłosił wczoraj rzecznik uniwersytetu – Václav Hájek. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do rektora uczelni i przewodniczącego rady – Václava Hampla, który dotyczczas nie zajął stanowiska.

Na stronie uniwersytetu można przeczytać, że honorowy tytuł doktora honoris causa uczelnia może przyznać osobom, które na skalę międzynarodową znacząco przyczyniły się do rozwoju nauki, kultury lub inaczej na rzecz ludzkości. Propozycję kandydatury przedłożył dziekan Michal Stehlik, który dziś skomentował, że wynik głosowania jest nieuzasadniony. W dyskusji podobno padały jednak argumenty, że Eco w żaden sposób nie jest związany z Uniwersytetem Karola, a jego działalność nie ma charakteru wystarczająco naukowego.

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress