Pytanie konkursowe – VI [Jesienny konkurs książkowy]

 Václav Neckář dziś obchodzi 70. urodziny | fot. materiały promocyjne artysty

Jedni uważają go za czeskiego Krzysztofa Krawczyka, inni znają jedynie z wykonanej z zespołem Umakart piosenki „Půlnoční” z filmu „Alois Nebel”. Pod koniec lat 60. Václav Neckář, Marta Kubišova i Helena Vondráčkova występowali w zespole Golden Kids. Szczyt popularności czeskiego piosenkarza przypada na lata 70. i początek 80. XX wieku.  Artysta jest znany także polskiej publiczności. Koncertował z Anną Jantar, a w 1978 roku wygrał Festiwal Piosenki w Sopocie. Nagrodę zdobył jako wykonawca utworu „Ten chleb jest twój i mój”, który w 2004 roku Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej przekształciła w swój hymn bez zgody autorów. Václav Neckář jest także aktorem. W historii kina zapisał się główną rolą w filmie Jiřígo Menzela „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, wystąpił także w inspirowanym twórczością Bohumila Hrabala obrazie „Skowronki na uwięzi”. Dziś artysta kończy 70 lat. Z tej okazji ukaże się jego najnowszy album z największymi przebojami. Proszę podać tytuł płyty oraz promującego ją singla.

Na Wasze odpowiedzi czekamy pod linkiem do pytania konkursowego opublikowanym na naszym profilu w portalu społecznościowym Facebook.com. Nagrodę otrzyma osoba, która jako pierwsza poda pełną poprawną odpowiedź.

Dziś do wygrania „Okrutny maszynista” słowackiego prozaika Pavla Vilikovskiego.

Poniżej opis książki zamieszczony na stronie wydawnictwa  Słowackie Klimaty:

„Okrutny maszynista” to zbiór opowiadań o próbie zrozumienia drugiego człowieka. Każde z nich to swoisty bilet na drugą stronę Tatr, pozwalający spojrzeć na świat z innej perspektywy. Zabiera nas w podróż, podczas której spotkamy Alberta Camusa, przeczytamy prywatną korespondencję Sigmana Frijada, czy też poznamy kryminalną historię Marii B. Zagłębimy się także w rozmowę o ulotności pamięci, by na koniec dać się porwać szalonemu reportażowi, któremu w tle będzie przygrywać… węgierska orkiestra dęta.

Pavel Vilikovský przedstawia świat ukrytych znaczeń, trudnych pytań i niełatwych odpowiedzi. Ta swoista zabawa w teraźniejszość przenosi nas do czasu i miejsc, w których gonimy za niedoścignionym, tęsknimy do nieznanego i nigdy nie trafiamy na właściwy moment. Przekonaj się, jak wiele magii i humoru tkwi w opowieściach słowackiego pisarza. Czy rację ma jeden z bohaterów, pytając: Takie to wszystko słowackie, co nie?”

[red]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress