Pytanie konkursowe – V [Jesienny konkurs książkowy]

W 1998 roku film został uznany za najlepszy obraz wszech czasów w historii czeskiej kinematografii |fot. kadr z filmu „Marketa Lazarová”

Sławę zdobyła rolą w arcydziele czeskiego kina, „Markecie Lazarovej” Františka Vláčila. W Polsce pamiętana jest z „Postrzyżyn” Jiřego Menzla. Po Aksamitnej Rewolucji została ambasadorem Czechosłowacji w Wiedniu, później kandydowała na prezydenta Słowacji. W latach 2000-05 była ambasadorem Słowacji w Polsce. W 2011 roku nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się jej książka. Proszę podać jak nazywa się ta słowacka aktorka i polityk oraz jak brzmi tytuł książki.

Na Wasze odpowiedzi czekamy pod linkiem do pytania konkursowego opublikowanym na naszym profilu w portalu społecznościowym Facebook.com. Nagrodę otrzyma osoba, która jako pierwsza poda pełną poprawną odpowiedź.

Dziś do wygrania w konkursie zapis wszystkich spotkań, zorganizowanych w ramach cyklu „Czuli barbarzyńcy 2013. O kulturze czeskiej w XX wieku”. To książka, w której po kulturze czeskiej oprowadzają nas czeski pisarz (Petr Šabach), polscy znawcy naszych południowych sąsiadów (Aleksander Kaczorowski, Mariusz Surosz i Mariusz Szczygieł) i czescy filmowcy (Petr Zelenka i David Vondráček). Okazuje się, że film i historia to ważny klucz do zrozumienia czeskich dziejów, stąd kilka dyskusji o czeskiej kinomatografii, wśród nich o „Koli” Jana Svěráka. Fundatorem nagrody jest Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej.

[red]

 

 

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress