Pytanie konkursowe – III [Jesienny konkurs książkowy]

Druga defenestracja praska, 23 maja 1618 r. (grafika autorstwa Matthäusa Meriana starszego, pierwsza połowa XVII wieku) | fot. Wikimedia Commons

23 maja 1618 roku na praskim zamku na Hradczanach, w którym rezydowali katoliccy namiestnicy cesarza, pojawiła się grupa protestanckich przedstawicieli. Po ostrej wymianie zdań wyrzucono przez okno dwóch znienawidzonych urzędników oraz sekretarza, który próbował namiestnikom pomóc. Pomimo upadku z kilkunastu metrów, udało im się przeżyć, ponieważ upadli na leżące w fosie worki z nawozem. To wydarzenie nazywane jest drugą defenestracją praską. Uznaje się je za początek powstania czeskiego, a w dalszej perspektywie także wojny trzydziestoletniej. Proszę podać imiona i nazwiska wyrzuconych urzędników oraz uczynnego sekretarza.

Na Wasze odpowiedzi czekamy pod linkiem do pytania konkursowego opublikowanym na naszym profilu w portalu społecznościowym Facebook.com. Nagrodę otrzyma osoba, która jako pierwsza poda pełną poprawną odpowiedź.

Dziś do wygrania „Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Opis książki ze strony wydawnictwa Krytyki Politycznej:

„Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej jest pierwszą od lat, kompletną publikacją na temat dorobku reżyserki, która po W ciemności i wyprodukowanym dla czeskiego HBO miniserialu Gorejący krzew znów znajduje się u szczytów filmowej sławy. Książka łączy nowatorską formę z interesującą, proponującą nieoczywiste interpretacje treścią. Idąc tropem najwspanialszych tradycji polskiego kina, z czasów, gdy jego największe sukcesy łączyły się ze słowem „zespół” prezentujemy dzieło zbiorowego wysiłku grupy autorów i autorek: filmoznawców, historyczek, poetek, muzyków.

Książka ma charakter warsztatowego eksperymentu, przygląda się dorobkowi Agnieszki Holland przy pomocy różnych narzędzi teoretycznych i różnych form: wywiadu, filmoznawczej rozprawy, eseju wizualnego, dyskusji, wspomnień z planu. Tom otwierają i zamykają dwa wywiady z reżyserką, pierwszy autorstwa Agnieszki Wiśniewskiej, drugi Cezarego Michalskiego. Autorka Europa Europa mówi w nim o swoim doświadczeniu dwóch rewolucji (praskiej wiosny i „Solidarności”), sypie anegdotami z historii polskiego kina, odsłania kulisy swoich filmów, dzieli się przemyślanami na temat współczesnej sytuacji politycznej.

Takie autorki i autorzy jak Maria Janion, Kazimiera Szczuka, Marta Konarzewska, czy Jakub Majmurek, badają związki reżyserki z tradycją romantyczną, polityczne stawki jej twórczości, przyglądają się jak jej filmy budują mit dzieciństwa, czy konstruują wzorce kobiecości i męskości. Tym ostatnim w kinie Holland przygląda się w swoim eseju wizualnym Jagoda Murczyńska.

Do spojrzenia na dzieło Holland zaprosiliśmy także artystów tworzących w innych mediach. Dramturżka i reżyserka teatralna Weronika Szczawińska pisze o Aktorach prowincjonalnych; poeci i poetki roczników 80. (Jaś Kapela, Szczepan Kopyt, Joanna Dziwak) dyskutują o Całkowitym zaćmieniu, a pianista Marcin Masecki i animator życia muzycznego Wojtek Zrałek-Kossakowski o Kopii mistrza.”

 

[red]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress