W naszym cotygodniowym przeglądzie prasy, jak zwykle tematyka bardzo urozmaicona. Tym razem dowiecie się o: powrocie wilków w Karkonosze, planach prezydenta Klausa na 2074 rok, czeskiej wodzie na wysuszonej polskiej ziemi, gazie łupkowym ściągającym do Czech rosyjskich szpiegów, wypuszczeniu na wolność plastikowego zamachowca oraz zgubnym wpływie „Antka” zza Olzy na stosunki polsko – czeskie.
27.09.2012
Katowicki dodatek „Gazety Wyborczej” ostrzega, że jeśli wkrótce nie zaczną padać deszcze, wodę w kranach będzie można „uświadczyć” tylko o określonych godzinach. Zbiornik w Wiśle Czarnem osiąga rekordowo niski poziom lustra wody, który każdego dnia obniża się o kolejne centymetry. Obecnie woda w jeziorze jest ponad pięć metrów poniżej normalnego poziomu. Wisła, wpływająca do zbiornika, wygląda jak strumyk. Życie w rzece jest zagrożone, ponieważ w tak niewielkiej ilości wody, wyższe jest stężenie zanieczyszczeń. Burmistrz Wisły oraz wójt Łękawicy, apelowali do mieszkańców o oszczędzanie wody. W wielu przypadkach nie jest to konieczne, ponieważ wiele przydomowych studni już wyschło. Wodę trzeba dowozić. Sytuacja jest alarmująca, ponieważ zbiornik w Czarnem zaopatruje w pitną wodę mieszkańców Wisły i wielu miejscowości Śląska Cieszyńskiego. W przygranicznej Lesznej Górnej i Dzięgielowie jest trochę lepiej, ponieważ tamtejsi urzędnicy uzgodnili z Czechami podpięcie do ich wodociągu. Dzięki temu gmina zaoszczędziła prawie 600 tys. zł, a z wody korzysta prawie sto gospodarstw. Początkowo traktowano inwestycję jako wyjście awaryjne, ale w obliczu obecnej suszy jest prawdziwym dobrodziejstwem. Metr sześcienny jest tańszy niż w wielu miastach województwa – 4,5 zł.
Serwis Wyborcza.biz zamieszcza wypowiedzi prezydenta Vaclava Klausa, który przewiduje wejście Czech do strefy euro na 2074 rok. Prezydent uważa także, że Grecja jako ofiara unii walutowej, powinna z niej wystąpić. Ten krok, będzie jego zdaniem największym zwycięstwem dla Aten. Klaus jako eurosceptyk i przeciwnik wejścia swojego kraju do strefy euro, opowiada się za integracją europejską, która nie oznacza centralizacji, standaryzacji i harmonizacji wszystkiego. Nie przewiduje rozpadu strefy euro, ale zastanawia go, ile krajów zdecyduje się w niej pozostać. Serwis wspomina również o spadku PKB w Czechach przez ostatnie dwa kwartały, z powodu słabego zapotrzebowania krajów UE na tamtejsze towary eksportowe.
28.09.2012
Wrocławski serwis Gazeta.pl ogłasza powrót wilków w Karkonosze, co stało się prawdziwą sensacją w Czechach. Ostatniego dorosłego osobnika odstrzelono w tym rejonie 170 lat temu! W ubiegłym roku we wschodniej części Karkonoszy zauważono kilka wilków. Tej jesieni licząca 5 osobników wataha przywędrowała znowu. Czeskie media przypuszczają, że z niemieckiej części Łużyc, badacze, że z Borów Dolnośląskich. Gatunek Canis lupus jest objęty w naszych krajach ścisłą ochroną.
29-30.09.2012
W tygodniku „Rzeczpospolitej” PlusMinus, Aleksander Kaczorowski wspomina „Antka” zza Olzy, czyli pierwszego prezydenta Czechosłowacji – Tomasza G. Masaryka. W obszernym artykule można przeczytać o życiu i kształtowaniu się poglądów prezydenta, a także co myślał na temat odrodzonej Rzeczpospolitej, dlaczego nie cierpiał „Pańskiej Polski”, wystąpieniach przeciwko antysemickiej histerii w Czechach, wpływie na wykreowanie negatywnego stereotypu Polski na Zachodzie oraz życzliwym stosunku do polskiej ludności na Zaolziu.
01.10.2012
Dziennik „Rzeczpospolita” pisze, że europejska gorączka gazu łupkowego ominęła Czechy. Co prawda rozpoznano obszary, na których mogą się znajdować złoża tego surowca, ale nie doszło nawet do próbnych odwiertów. Powodem niechęci Czechów, są obawy o środowisko naturalne. Pojawiła się nawet propozycja 2-letniego moratorium na poszukiwania.Wiosną tego roku 56 burmistrzów i wójtów z rejonu planowanych odwiertów, domagało się ich wstrzymania w liście protestacyjnym. Głównym motywem wystosowania listu była obawa przed skażeniem wód podziemnych. Wydobycie gazu łupkowego nie ma dla Czech strategicznego znaczenia. Zdaniem Czeskiej Służby Geologicznej, mógłby zaspokoić 5-10 proc. potrzeb energetyki. Spór toczy się także wokół ewentualnego naruszenia interesów czeskiego lobby energetycznego i importerów gazu. Z odtajnionego raportu Wywiadu Wojskowego wynika, że w ubiegłym roku w Czechach wyjątkowo aktywni byli rosyjscy agenci, interesujący się energetyką i przemysłem surowcowym. Dyskusja na temat gazu łupkowego toczy się również w parlamencie. Czekając na rozstrzygnięcie w tej sprawie, Czesi obserwują próbne odwierty w Polsce, licząc na rozwinięcie wydobycia na dużą skalę i obniżenie europejskich cen gazu.
„Gazeta Wyborcza” informuje, że sprawca piątkowego „zamachu” na prezydenta Klausa, wyszedł już na wolność. Po przesłuchaniu policja postawiła mu zarzut: czyn chuligański, za który grozi mu do dwóch lat więzienia. Czesi nadal pytają dlaczego zamachowiec, po tym co zrobił, miał jeszcze czas zapalić papierosa i udzielić wywiadu. Politycy i eksperci wskazują na prezydencką ochronę, która się skompromitowała. Szef ochrony podał się do dymisji. Były szef wywiadu wojskowego stwierdza, że powinni osłaniać prezydenta własnym ciałem. Inny anonimowy ekspert przyznaje, że napastnik miał dużo szczęścia, ponieważ w Stanach Zjednoczonych zostałby zastrzelony na miejscu. Gazeta pisze również o braku zainteresowania w mediach motywacją napastnika, na którą z pewnością miały wpływ: rosnące bezrobocie, ograniczenie wydatków państwa na cele socjalne oraz kilkuletni brak gospodarczego wzrostu.
[oprac.eg]