Przed telewizorem [7-13 marca]. Czego nie wolno przegapić

W piątek TVP Kultura pokaże „Osamotnionego” (Škola otců), film z 1957 roku, w reżyserii Ladislava Helga | fot. kadr z filmu

Nadchodząca sobota i niedziela, zasiadającym przed telewizorami miłośnikom sportu Czechy kojarzyć się będą z Halowymi Mistrzostwami Europy w Lekkiej Atletyce. Obszerne transmisje z tych zawodów odbywających się w tym roku w imponującej – choć niezbyt dobrze do tego celu przystosowanej – praskiej hali O2 Arena, obejrzeć będzie można na kanałach TVP Sport, TVP1 i TVP2. Oczywiście, to nie wszystkie telewizyjne propozycje dla fanów Czechów i Słowacji.

Sobota, 7 marca

W sobotę na kanale Ale kino+ w przerwie sportowych emocji obejrzeć będzie można „Tygrysa” (Tanec tigra) – krótki 15 minutowy film słowackiego dokumentalisty Martina Repki. Oprócz klasy reżysera – jego film „Powrót bocianów” (Návrat bocianom) był w 2008 roku słowackim kandydatem do Oskara – „Tygrys” może zainteresować egzotyczną dla polskiego widza tematyką. Przedstawia on bowiem krótką historię z jednej z bollywodzkich fabryk snów, w której to rutynę pracy bollywodzkiego reżysera przerywa tancerz naśladujący swym tańcem ruchy tygrysa, natarczywie oferując swój udział w filmie (Ale kino+ , godz. 13:40).

Poniedziałek, 9 marca

Architektura czeskiej Pragi, oprócz plenerów Irlandii i Kornwalii, widziana okiem polskiego operatora Artura Reinharda zagrają w poniedziałkowe popołudnie w superprodukcji Kevina Reynoldsa z 2006 roku. W „Tristanie i Izoldzie” reżyser przedstawia własną wersję tego staroceltyckiego mitu odbiegającą nieco od oryginału, ale wcale nie mniej przez to zajmującą. Emisja filmu o godzinie 17:30 na kanale Stopklatka.

 

Piątek, 13 marca

Być może niektórzy z nas znajdą czas w piątkowy ranek, by obejrzeć klasyczną adaptację mistrzowskiej powieści Charlesa Dickensa „Oliver Twist”, która w 2005 roku wyszła spod reżyserskiej ręki Romana Polańskiego.

W filmie warto zwrócić uwagę na scenografię Allana Starskiego. Kierując się odnalezioną przez niego szczegółową mapą Londynu z 1835 roku i pod jego kierunkiem, na przestrzeni 40 tys. m2, w sławnym praskim studiu filmowym Barrandov wyczarowano XIX-wieczne londyńskie zaułki. W Czechach, w Žatcu, Mielniku i Kutnej Horze kręcono także wiele plenerów do filmu. Projekcja o godzinie 8:30 na kanale CANAL +.

Wieczorem tego samego dnia, amatorzy kina czechosłowackiego będą mogli obejrzeć „Osamotnionego” (Škola otců), film z 1957 roku, w reżyserii Ladislava Helga. Dramat psychologiczny, przedstawiający w sposób dość odważny jak na tamte czasy i miejsce, dylematy nauczyciela podejmującego pracę w nowym dla niego miejscu i napotykającego na niechętną postawę otoczenia. Od 1969 roku film ten objęto w ówczesnej Czechosłowacji zakazem rozpowszechniania. Popisowa rola grającego nauczyciela Karla Högera (TVP Kultura, godz. 20:20).

[Wojciech Wróblewski]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress