Przed telewizorem [4-10 kwietnia]. Czego nie wolno przegapić

Courtney Love w filmie Miloša Formana „Skandalista Larry Flynt” | fot. kadr z filmu

Ten tydzień znów należy do Miloša Formana. W Wielki Tydzień telewizja zafundowała nam też najnowszą (bo z 2015 roku) superprodukcję National Geographic, do której zaangażowano tysiące statystów oraz wielonarodową obsadę aktorską, w tym także z Czech. A to tylko wstęp do kilku godzin spędzonych wśród czeskich i słowackich klimatów. Choć większość z nich stanowią powtórki, to jednak warte są obejrzenia. Przekonajcie się sami!

Sobota, 4 kwietnia

W telewizyjnej Jedynce będziemy mogli obejrzeć „Zabić Jezusa” (Killing Jesus) – dramat mający ambicje ukazania historyczno-politycznego kontekstu nowotestamentowych dziejów Jezusa Chrystusa. Zdjęcia do filmu kręcono w Maroku. Na uwagę, w tej kręconej z rozmachem i przepychem amerykańskiej realizacji, zasługuje plejada aktorów zaangażowanych do niemal setki ról. W filmie zagrali Brytyjczycy, Amerykanie, Irlandczycy, Kanadyjczycy, Marokańczycy, Izraelczycy… W roli Jezusa wystąpił Libańczyk Haaz Sleiman, Kajfasza zagrał Rufus Sewell (niedawno oglądany w filmowej adaptacji „Tristana i Izoldy”), a ciekawą postać Marii Magdaleny wykreowała prażanka Klára Issová (Zabić Jezusa, TVP 1, godz. 20 :35).

Tuż po północy szansa na obejrzenie słowackiego kandydata do Oscara z 2011 roku – „Cygan” (Cigán) w reżyserii Martina Šulíka, z piękną muzyką Vladimíra Godára (niezapomniana finałowa ilustracja muzyczna do sceny ze strusiami dumnie kroczącymi po asfaltowej drodze osady). Cygan to kilkunastoletni Adam, „romski Hamlet” ze Słowacji, o którego duszę walczą ojczym, lokalny „ojciec chrzestny” i ksiądz, który trenuje z młodzieżą boks. Z zaświatów pojawi się zmarły ojciec chłopaka, dając mu rady i pouczenia. Koniec znamy z szekspirowskiego dramatu. Film powstawał w autentycznej cygańskiej osadzie, grany jest w języku romskim przez świetnych naturszczyków. Stąd na poły interwencyjny charakter filmu, który ukazuje trudną sytuację życiową Romów, wszechobecną biedę, brak pracy i perspektyw, skomplikowane relacje z otoczeniem, czyli „białymi”. Naprawdę warto! (TVP Kultura, godz. 0:30).

Niedziela, 5 kwietnia

We wczesne niedzielne popołudnie Miloš Forman i jego „ Duchy Goi” o wielkim malarzu doby romantyzmu, rzuconym w szpony okrutnej historii swoich czasów. Ten film to traktat o wolności wyborów artysty. Mamy rok 1792, w którym hiszpańska święta inkwizycja zaostrza metody walki z wrogami kościoła. Na skutek fałszywych oskarżeń, malowana przez Goyę, Inés zostaje oskarżona o herezję. Skazana na męki przyznaje, że nie zarzuciła praktyk judaizmu. Kobieta zostaje wtrącona do lochu. Są to czasy, gdy Francisco Goya maluje portrety najważniejszych osób w państwie, a wielka kariera stoi przed nim otworem. Ojciec Inés błaga artystę o wstawienie się za swoją córką (Ale kino +, godz. 13:50).

Wieczorem dla śledzących kulisy śmierci policjanta drogówki – trzecia część nowego, bo z 2014 roku, czeskiego serialu kryminalnego „Na tropie prawdy” (Clona) w reżyserii Tomáša Řehořka (TVP HD, godz. 21:25, powtórka we wtorek, godz. 23:00).

Poniedziałek, 6 kwietnia

Po raz kolejny będziemy mogli obejrzeć Miloša Formana, tym razem jako aktora, w zabawnej komedii „Zakazany owoc” (Keeping the faith) z 2000 roku. Sytuacja niebanalnego trójkąta sprzed lat. Jeden to ksiądz, drugi rabin, a ona jest tylko jedna. W roli ojca Havla wystąpił Forman (HBO 2, godz. 15:45; powtórka wtorek, godz. 7:30).

Wtorek, 7 kwietnia

We wtorkowe popołudnie TVP Kultura przygotowała wybitny dramat o zakazanej miłości Czecha i Żydówki podczas wojny „Romeo, Julia i ciemność” (Romeo, Julie a tma). Czarno-biały, pełen ekspresji obraz z 1959 roku jest najbardziej znanym dziełem Jiří Weissa. Film nagrodzono Złotą Muszlą na MFF w San Sebastian.

Wiosną 1942 roku mieszkający z rodzicami młody chłopak Pavel Rumler ukrywa na strychu praskiej kamienicy Żydówkę Hanę, córkę lekarzy wywiezionych do koncentracyjnego obozu. Między dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, czyniąc z Pavla dojrzałego i odpowiedzialnego mężczyznę. Niestety, tajemnicę niebezpiecznej kryjówki odkrywa matka, która zamierza zapytać innych mieszkańców, czy wyrażają zgodę na pobyt dziewczyny w domu… W roli ukrywanej Żydówki wystąpiła Daniela Smutná, a młodego bohatera kreował prawie czterdziestoletni aktor, Ivan Mistrík (TVP Kultura, godz. 14.15).

Środa, 8 kwietnia

W Kino Polska w porannym paśmie kinowa wersja powieści „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic” Zbigniewa Nienackiego, która w adaptacji filmowej dla młodych widzów nosi tytuł odwołujący się do miejsca akcji ze Starym Cmentarzem Żydowskim na Josefovie i Golemem. Bo tym razem Pan Tomasz, aby rozwikłać zagadkę zaginionej mistycznej księgi Davida Katza udaje się wraz z młodymi przyjaciółmi do Pragi – „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (Kino Polska, godz. 9:20; powtórka: piątek, godz. 11:45).

Tego samego dnia dla dorosłych i bardzo wytrwałych widzów – biograficzna opowieść o życiu Larry’ego Flynta, wydawcy pornograficznego „Hustlera”. Za film „Skandalista Larry Flynt” (The People Vs. Larry Flynt) Miloš Forman otrzymał Złote Globy. Emisja ze środy na czwartek (HBO 2, godz. 3:50).

Piątek, 10 kwietnia

W cyklu Stopklatki TV „Horror piątkowej nocy” będzie można zobaczyć film „Hannibal. Po drugiej stronie maski”. Ta koprodukcja brytyjsko-czesko-francusko-włoska z 2007 roku stanowiąca prequel oscarowego „Milczenia owiec” z Judie Foster i Anthonym Hopkinsem. Scenariusz do filmu oparty został na powieści Thomasa Harrisa. To retrospekcja zdarzeń, które doprowadzą Hannibala Lectera do przerażających i okrutnych zbrodni. Oś fabuły stanowi historia litewskiego chłopca ocalałego z wojennego piekła. Po zakończeniu II wojny światowej, młody mężczyzna szuka zemsty na sprawcach śmierci siostry. W filmie zobaczyć można sekwencje litewskie, francuskie i zdjęcia kręcone w czeskiej Pradze (Stopklatka TV, godz. 20:00).

[Magda Cyankiewicz]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress