W tym tygodniu czesko-słowackie propozycje telewizyjne są raczej z gatunku dla milusińskich i nastoletnich widzów. Niektóre obrazy filmowe należą do dość ciekawych, pomimo tego, że nie są już pierwszej młodości. Telewizja przypomina bowiem Pana Samochodzika, który w poszukiwaniu obrazu wraz z młodymi detektywami penetruje Pragę. Ale to nie wszystko. W sobotę kryminał i thriller, a dla pierwszego z nich warto nie iść wcześnie spać…
Sobota, 28 lutego
W sobotę dramat kryminalny będący koprodukcją czesko-słowacko-polską – „W cieniu” (Ve stínu) Davida Ondříčka. Autorem zdjęć do filmu, kręconych w Pradze oraz w Łodzi jest Adam Sikora. „W cieniu” to niemal „Rewers” Borysa Lankosza, przeniesiony w realia Czechosłowacji z 1953 roku. Nieuchwytni sprawcy morderstw i napadów. Antysemicka nagonka. Polityczna prowokacja, w którą zamieszane są służby bezpieczeństwa z ZSRR i Czechosłowacji. Naprzeciwko siebie staną prowadzący śledztwo kapitan Hakl (Ivan Trojan) i tajemniczy major Zenke z NRD (Sebastian Koch, znany z „Życia na podsłuchu”). Film obsypano nagrodami – łącznie 11 Czeskich Lwów (ale kino+, godz. 22:30).
Kontynuacją sobotniego kina nocnego może być wyświetlany na Stopklatce „Hannibal: Po drugiej stronie maski” (Stoplakta TV, 2:25). Ta koprodukcja brytyjsko-czesko-francusko-włoska z 2007 roku to prequel oscarowego „Milczenia owiec” z Judie Foster i Anthonym Hopkinsem. Scenariusz „Po drugiej stronie maski”, oparty na powieści Thomasa Harrisa, to retrospekcja zdarzeń, które doprowadzą Hannibala Lectera do przerażających i okrutnych zbrodni. To historia litewskiego chłopca ocalałego z wojennego piekła. Po zakończeniu II wojny światowej, młody mężczyzna szuka zemsty na sprawcach śmierci siostry. W filmie zobaczyć można sekwencje litewskie, francuskie i zdjęcia kręcone w czeskiej Pradze.
Poniedziałek, 2 marca
Tym razem Stopkatka TV prezentuje animowany niemiecko-polski film „Andzia” dla dzieci oraz pasjonatów kulinarnych podróży. Odcinek 10, zatytułowano „Knedlikowe święto w Pradze”. Andzia, rybka, tygrysek i miś chcą zorganizować przyjęcie dla przyjaciół. Zastanawiają się, czy wszystkim będą smakowały praskie knedle, które zawsze smakują tak „jak to, na co ma się akurat ochotę” (Stopklatka TV, godz. 6:35).
Wtorek, 3 marca
W Kino Polska we porannym paśmie warto zobaczyć interesującą – ze względu na miejsce – kinową wersję powieści Zbigniewa Nienackiego, zatytułowaną „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”. Tym razem Tomasz, tytułowy Pan Samochodzik, aby rozwikłać zagadkę zaginionego dzieła sztuki udaje się do Pragi. Jednakże ukazana w filmie stolica Czechosłowacji, jako miejsce akcji, może trochę rozczarować miłośników uroków tego magicznego miasta. Co ciekawe czescy aktorzy prowadzą dialogi w języku polskim. Aby przekonać się, czy pod koniec lat osiemdziesiątych nie zaprzepaszczono szansy na ekranizację świetnej młodzieżowej prozy Nienackiego, warto włączyć filmowy kanał i zobaczyć „Pana Samochodzika i praską tajemnicę” (Kino Polska, godz. 13:50; powtórka w środę, 4 marca, o godz. 9:10).
Piątek, 6 marca
Na zakończenie tygodnia propozycja z Kino Polska dla zdecydowanie starszych dzieci, która wykorzystała potencjał tkwiący w utworze literackim. Podobnie, jak w zeszłym tygodniu adaptacja filmowa gorzkiej autobiograficznej powieści Henryka Worcella, do której scenariusz napisał Pavel Hajný. W filmie „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego obejrzymy zdjęcia operatora Miroslava Ondříčka, który współpracował z Milošem Formanem. Reżyser filmu, w poszukiwaniu restauracji, w której można byłoby umieścić plan zdjęciowy, trafił do Pragi (zdjęcia powstawały również w Łodzi). Jako Roman Boryczko, prowincjusz rozpoczynający życiową drogę, wystąpił młody Marek Kondrat. Niezapomniany Roman Wilhemi w roli czarnego charakteru (Kino Polska, godz. 17:40).
[Magdalena Cyankiewicz]
Podoba Ci się co robimy? Zostań z nami!
Lubisz obrazki? Śledź nas na Instagramie.
140 znaków wystarczy? Jesteśmy na Twitterze
Chcesz wiedzieć z pierwszej ręki? Lubisz dyskusję? Obserwuj prywatny profil Łukasza Grzesiczaka na Facebooku.
Novinka.pl ma też swój oficjalny profil na Facebooku