Przed telewizorem [21-27 marca]. Czego nie wolno przegapić

„Hair” Miloša Formana to filmowy przebój tygodnia | fot. kadr filmu

Czego nie można przegapić w nadchodzącym tygodniu? Przegląd telewizyjny pisze dla Was Magdalena Cyankiewicz.

Sobota, 21 marca

Zaraz po śniadaniu, ale jeszcze przed wyjściem na spacer, warto obejrzeć aktorski duet – Meryl Streep i Jacka Nicholsona w filmie „Zgaga” (Heartburn), gorzkiej komedii Mike’a Nicholsona z 1986 roku. W historii nieudanego małżeństwa Rachel i Marka, wzorującej się na losach rzeczywistych osób – pisarki Nory Ephron i dziennikarza Carla Bernstaina, który zyskał sławę jako odkrywca afery Watergate, w epizodycznej roli Dmitrija zobaczymy gwiazdę kolejnego naszego tygodnia – Miloša Formana. (Cinemax 2, godz. 10:30).

Moją propozycją na popołudnie jest „Ostatni Legion” (The Last Legion), mało znanego amerykańskiego reżysera Douga Leflera. To wyprodukowany w 2007 roku kosztem 67 mln dolarów dramat historyczny z elementami baśni, czy może raczej baśń historyczna. Opowieść biorąca za pretekst dzieje ostatniego cesarza zachodniorzymskiego Romulusa Augustusa. W Rzymie panuje chaos, cesarzowi pochwyconemu przez rebeliantów udaje się uciec. Rusza z garstką żołnierzy do Brytanii w poszukiwaniu ostatniego legionu w nadziei, że wraz z nim wróci do Rzymu i rozpocznie odbudowę imperium. Niebagatelną rolę w opowieści odgrywa legendarny miecz, wykuty ponoć dla Juliusza Cezara. Nas opowieść interesuje o tyle, że daje nam okazję do podziwiania wspaniałych słowackich plenerów. Sceny w Brytanii zostały nakręcone w Zamku Spiskim, perle Spiszu, jednym z największych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej. Producentka filmu – Martha De Laurentis – była pod olbrzymim wrażeniem zarówno samego zamku, jak i widoku z jego murów (FilmBox, godz. 13:30 oraz FilmBox HD, godz. 16:05)

Niedziela, 22 marca

Na pewno szczęśliwi posiadacze kanału MGM HD, pomimo wczesnej porannej pory, nie powinni przespać pacyfistycznego manifestu dzieci kwiatów, nakręconego w 1979 roku przez Miloša Formana. „Hair”, bo o nim mowa, to głośny broadwayowski musical Gerome’a Ragniego i Jamesa Rado, który Forman zamienia w genialną poezję. Zanim mający polskie korzenie Claude Bukowski wyruszy z Oklahomy, by zaciągnąć się do wojska, spotka w Nowym Jorku grupę wolnych hippisów, który odmienią jego życie. Niezapomniana muzyka z klasycznymi utworami Hair, Let the Sunshine In oraz Aquarius. Autorem zdjęć do filmu był Miroslav Ondříček. (MGM HD, godz. 8:00)

Wtorek, 24 marca

We wtorkowe popołudnie na pewno nie warto spóźnić się na „Spóźnioną miłość” (Vrásky z lásky). To czeskie kino drogi z udziałem dwojga osób, które kiedyś połączył romans, a może tylko jedna noc. Podstarzały Ota (Radoslav Brzobohatý), czekając na poważną operację, postanawia odszukać kobietę, która wiele dla niego znaczyła i znaczy. Energiczna i żywiołowa Jana, którą gra wspaniała komediowa diva Jiřina Bohdalová, jak dawniej „zamiesza” w jego życiu. On traci wzrok, a ona nie ma prawa jazdy. Pomimo to, wykradają samochód i próbują dojechać na praski casting, który spędzał sen z powiek Janie, dawnej gwieździe filmowej.
W 2013 roku „Spóźniona miłość” otrzymała nominacje do Czeskich Lwów dla najlepszych aktorek (Jiřina Bohdalová oraz Jiřina Jirásková). Emisja filmu w TVP Kultura, o godz. 14:25.

Czwartek, 26 marca

„Ostatni Legion” (The Last Legion), powtórka wtorkowych słowackich plenerów i „Zamku Spiskiego” na kanale FilmBox o godzinie 14:55.

[Magdalena Cyankiewicz]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress