Przed telewizorem [18-24 kwietnia]. Czego nie wolno przegapić

Na zdjęciu Jiří Macháček i Zuzana Fialová w filmie „Wino truskawkowe” | fot. kadr z filmu

W tym tygodniu – jak zwykle – trochę powtórek znanych filmów. Co ciekawe, kilka perełek można jednak wyłowić w publicznych, a nie komercyjnych i niszowych kanałach telewizyjnych. Dla mnie są nimi polskie filmy z udziałem słowackiej gwiazdy, i to w znaczeniu przenośnym i dosłownym. Zuzana Fialová, bo o niej myślę jako o gwieździe naszego tygodnia, była zwyciężczynią pierwszej edycji „Tańca z gwiazdami” zatytułowanej na Słowacji „Let’s Dance”. W polskiej telewizji będzie ją można zobaczyć teraz dwukrotnie. Ale po kolei.

Sobota, 18 kwietnia

W TVP Polonia premiera ważnego filmu o traumach i gorzkich relacjach polsko-żydowskich oraz mrocznych tajemnicach z okresu wojny. „Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego podzieliło Polaków na długo, zanim „Ida” zdobyła Oscara. Co ciekawe ze względu na kontrowersyjne dla Polaków ujęcie tematyki filmu, brano pod uwagę nawet kręcenie zdjęć na Słowacji. Świetne wielowarstwowe kreacje aktorskie braci Kalinów – Franciszka i Józefa, stworzyli Ireneusz Czop i Maciej Stuhr. Głosu Justynie, którą w filmie zagrała Zuzana Fialová, użyczyła Magdalena Wójcik (TVP Polonia, godz. 22:40).

Niedziela, 19 kwietnia

Czeską niedzielę filmową zaczyna kooprodukcja filmu SF z 2005 roku „I uderzył grom” (A sound of Thunder). Za kanwę scenariusza posłużyło opowiadanie Raya Bradbury’ego. Zdjęcia do filmu zaczęto kręcić w czeskiej Pradze w czasie wielkiej powodzi 2002 roku (FilmBox, godz. 14:50).

Wieczorem kolejny odcinek czeskiego serialu kryminalnego „Na tropie prawdy” (TVP HD, 21:25).

Ci, którym spodobał się przedpołudniowy film z gatunku Sci-Fi, zapewne chętnie zobaczą kolejny obraz kręcony w stolicy Czech – „Obcy kontra Predator” (Alien vs. Predator). Ja do nich – z pewnością – nie dołączę (Canal+, godz.0:50). A już niemal o brzasku w poniedziałek ponowna emisja „Pokłosia” Władysława Pasikowskiego (TVP Polonia, godz. 4:25).

Wtorek, 21 kwietnia

Czeka nas powtórka z niedzieli i piąta część serialu kryminalnego Tomáša Řehořka „Na tropie prawdy” (TVP HD, godz. 23:00).

Środa, 22 kwietnia

Nocą, spragnionym magicznej prozy Andrzeja Stasiuka i niezwykłego klimatu Beskidu Niskiego, telewizja zaserwuje „Wino truskawkowe”. Główną rolę tej słowacko-polskiej koprodukcji otrzymał czeski śpiewający aktor Jiří Macháček (współscenarzysta filmu „Jedna ręka nie klaszcze”). W roli pochodzącej ze Słowacji, lokalnej piękności Lubicy Zalatywój wystąpiła wspomniana Zuzana Fialová (TVP 2, godz. 2:40).

Czwartek, 23 kwietnia

Tydzień kończy kolejna powtórka biografii wydawcy „Hustlera”- „Skandalista Larry Flynt”, której reżyserem jest Miloš Forman (HBO 2, godz. 1:00).

[Magda Cyankiewicz]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress