Przed telewizorem [14-20 lutego]. Czego nie wolno przegapić

W czwartek będzie można obejrzeć „W cieniu” w reżyserii Davida Ondříčka. Autorem zdjęć do filmu jest popularny polski operator Adam Sikora. W rolę kapitana Hakla wcielił się Ivan Trojan.

W tym tygodniu będzie raczej na poważnie. Same dramaty, choć – w mojej ocenie – warte zobaczenia. Obowiązkowa czwartkowa premiera telewizyjna z ale kino +. Telewizyjny przegląd autorstwa Magdaleny Cyankiewicz

Sobota, 14 lutego

W Walentynkowy wieczór Telewizja Polonia pokaże polsko-czesko-słowacko-węgierski dramat kostiumowy w reżyserii Kasi Adamik i Agnieszki Holland. „Janosik. Prawdziwa historia” to reboot serialu Passendorfera z Markiem Perepeczko w roli tytułowej. Tu główną rolę kreuje Václav Jiráček. Babcię słowackiego zbójnika zagrała Danuta Szafarska. Piękne zimowe plenery. Zdjęcia kręcono w skansenie w Nowym Sączu, w Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej, na zamku w Nowym Wiśniczu i Niedzicy (TVP Polonia, godz. 22:40).

Niedziela, 15 lutego

Niedzielny wieczór można zakończyć dwoma pożegnalnymi odcinkami serialu „Gottland” inspirowanymi kultową książką Mariusza Szczygła. Na całość składa się sześć części autorstwa młodych twórców, absolwentów praskiej filmówki FAMU (Planete+, godz. 23.00; odc. 5 i 6).

Poniedziałek, 16 lutego

Poniedziałkowy ranek można poświęcić na francuski dramat, który kręcono w czeskiej Pradze. Akcja filmu „Paryż 36″ rozgrywa się wiosną 1936 roku, w okrasie niepewności i w obliczu narastającej potęgi Trzeciej Rzeszy. Zespół aktorów i śpiewaków podupadającego teatrzyku „Chansonia” przygotowuje musical, a szef trupy przeżywa życiowy osobisty kryzys. Piosenka z filmu nominowana do Oscara (FilmBox, godz. 10:20).

Środa, 18 lutego

Po raz kolejny „Niewinność” (Nevinnost) w ale kino +. To studium psychologiczne Jana Hřebejka (jednego z najpopularniejszych współczesnych czeskich reżyserów), w którym ceniony lekarz, kochający mąż i ojciec zostaje oskarżony o przestępstwo. Będąc w więzieniu walczy o swoje dobre imię. Film z 2011 roku wyróżniony 9 nominacjami do Czeskich Lwów, w tym za najlepszy film, scenariusz i reżyserię (ale kino+, godz. 22:40).

Czwartek, 19 lutego

W czwartek czeka nas zdecydowanie najciekawsza propozycja filmowa tego tygodnia, tym bardziej godna uwagi, że to powstały w konwencji kina noir dramat kryminalny jest koprodukcją czesko-słowacko-polską. Ale kino + w cyklu „Kino mówi” rozmowę dotyczącą fenomenu polskich operatorów zilustruje emisją „W cieniu” (Ve stínu) Davida Ondříčka. Autorem zdjęć do filmu jest popularny polski operator Adam Sikora.

„W cieniu” może przywodzić na myśl „Rewers” Borysa Lankosza przeniesiony w realia Czechosłowacji z 1953 roku. Nieuchwytni sprawcy morderstw i napadów. Antysemicka nagonka. Polityczna prowokacja, w którą zamieszane są służby bezpieczeństwa z ZSRR i Czechosłowacji. Naprzeciwko siebie stanęli prowadzący śledztwo kapitan Hakl (Ivan Trojan) i tajemniczy major Zenke z NRD (Sebastian Koch, wystąpił m.in. w „Życiu na podsłuchu”). Obsypany nagrodami – łącznie 11 Czeskich Lwów (ale kino+, godz. 20:20).

[Magda Cyankiewicz]

Podoba Ci się co robimy? Zostań z nami!

Lubisz obrazki? Śledź nas na Instagramie.
140 znaków wystarczy? Jesteśmy na Twitterze
Chcesz wiedzieć z pierwszej ręki? Lubisz dyskusję? Obserwuj prywatny profil Łukasza Grzesiczaka na Facebooku.
Novinka.pl ma też swój oficjalny profil na Facebooku

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress