Prezent dla czeskich fanów twórczości Hrabala. Wydawcy planują wznowienie jego powieści

– Egzemplarze wydanych w latach 90. dzieł zebranych zostały już wyprzedane, a zainteresowanie twórczością Hrabala nie maleje – tłumaczą czescy inicjatorzy pomysłu wznowienia wydania książek Hrabala.

Bohumil Hrabal, jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy czeskich, w przyszłym roku obchodziłby setną rocznicę urodzin. Z tej okazji postanowiono wznowić wydanie jego dzieł. – Egzemplarze wydanych w latach 90. dzieł zebranych zostały już wysprzedane, a zainteresowanie twórczością Hrabala nie maleje – komentują inicjatorzy pomysłu. Projekt poparły takie osobistości jak Jiří Menzel (reżyser, który zekranizował wiele powieści Hrabala), aktorzy współpracujący z Menzlem: Magda Vášáryová, Josef Somr, Václav Neckář. Wśród  pisarze jak Jáchym Topol i Emil Hakl, a także tłumacze i krytycy literaccy zajmujący się twórczością Hrabala.

Jak to często bywa, na przeszkodzie w realizacji stanęły problem finansowe. Koszt projektu szacuje się na około 2 miliony czeskich koron  (ok. 320 tys. złotych). Inicjatorzy pomysłu szukają patrona i sponsora.

[Aleksandra Dziewa]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress