Premiera filmu dokumentalnego „Wrocław Vaclava Havla”

Godzinny film dokumentalny opowiada o związkach Vaclava Havla ze stolicą Dolnego Śląska| fot. materiały promocyjne

Dziś o godz. 20.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Wrocław Vaclava Havla”. Produkcję będzie można wkrótce również zobaczyć podczas 15. edycji Kina na Granicy.

Film  opowiada  o  związkach Vaclava Havla z Wrocławiem-miastem, o  którym  mówił,  że odegrało wielką  rolę w kształtowaniu demokracji.  Film pokazuje  historię spotkań  Vaclava Havla z Wrocławiem  i Ziemią  Dolnośląską, począwszy od końca lat 70-tych, aż do ostatniego listu, który wysłał do organizatorów promocji swojej książki na dzień przed śmiercią. O Havlu i spotkaniach z nim opowiadają włodarze miasta, znani politycy wywodzący się z opozycji demokratycznej i wrocławscy  przyjaciele Vaclava Havla, którzy w latach 80-tych założyli Solidarność  Polsko – Czechosłowacką,  a w 1989 roku zorganizowali  we Wrocławiu  Festiwal Niezależnej Kultury Czechosłowackiej, o którym Vaclav Havel powiedział,  że  był  „uwerturą   Aksamitnej  Rewolucji   w  Czechosłowacji”.

Opowieść o związkach Prezydenta Havla z Wrocławiem i Ziemią Dolnośląską ilustrują zdjęcia kręcone współcześnie, w tym  dzienne i nocne zdjęcia Wrocławia oraz  bardzo efektowne ujęcia miasta zrealizowane przy użyciu drona (helikoptera bezzałogowego). Zobaczymy także uroczystość nadania imienia Vaclava Havla rondu położonemu u stóp wieżowca Sky Tower, w której uczestniczyli: Ambasador Republiki Czeskiej Jan Sechter, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Wojewoda Marek Skorupa.

W filmie wykorzystano  bardzo bogaty materiał archiwalny m.in. ze spotkań opozycjonistów w Karkonoszach w latach 70. i 80., z Festiwalu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej w 1989 roku, z wrocławskich wizyt Vaclava Havla kiedy odbierał Doctorat Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z przyznania Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a także wizyty, wówczas Prezydenta Wrocławia, obecnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego na Hradczanach przy nadawaniu tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia Prezydentowi Havlowi.

W filmie wzięli udział opowiadając o swoich spotkaniach z Vaclavem Havlem: Bogdan Zdrojewski, Rafał Dutkiewicz, Jan Lityński, Józef Pinior, Zbigniew Janas, Mirosław Jasiński, Jarosław Broda i Jarosław Obremski. Teksty Vaclava Havla przeczytał Janusz Gajos.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Woldan

Produkcja :      PADO STUDIO FILM, ODRA-FILM

Wejście na projekcję tylko z zaproszeniem, po uprzednim potwierdzeniu obecności pod nr. 71 79 379 00.

[materiały producenta]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress