Poznaj Cieszyny z piosenki Jaromira Nohavicy

Zaproszenie na wystawę do Muzeum Śląska Cieszyńskiego | fot. materiał prasowy

Jak wygląda (wspólny) Cieszyn z piosenek Jaromíra Nohavicy? Od najbliższej środy (12 czerwca) Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na niezwykłą podróż po strofach piosenki „Cieszyńska” / „Těšínská”, jednego z najpopularniejszych utworów barda z Ostrawy. Wernisaż wystawy przypadkowo zbiegł się z 60. urodzinami Jaromíra Nohavicy, które obchodził w miniony piątek.

Wystawa poświęcona jest jednej z najsłynniejszych kompozycji znanego czeskiego barda, Jaromíra Nohavicy – pieśni Těšínská (Cieszyńska), za sprawą której wrócimy do Cieszyna sprzed stu lat, do początków XX wieku, do niepodzielonego jeszcze granicą, wielokulturowego, wielonarodowościowego i wielowyznaniowego miasta. Oryginalny tekst piosenki Jaromíra Nohavicy oraz jego polski przekład autorstwa Antoniego Murackiego stanowi wspaniały motyw do pokazania widoków dawnego Cieszyna i przedmiotów, jakimi otaczali się wówczas jego mieszkańcy.

Czytaj także:
Mój pradziadek mógł wyjechać do Wiednia, ja zostaję w Cieszynie

Celem wystawy jest uświadomienie zwiedzającym, szczególnie młodszym generacjom oraz osobom z dalszych rejonów Polski i Republiki Czeskiej, że oba miasta mają wspólną historię, że kiedyś tworzyły jeden organizm, ale przed wszystkim były przykładem wielce poprawnej koegzystencji różnych społeczności: Polaków, Czechów, Niemców, Słowaków i Węgrów, tak jak i katolików, protestantów oraz żydów. W wyniku dramatów XX wieku miasto utraciło nie tylko naturalną spójność – okaleczone przez wytyczenie granicy rzeką Olzą, ale też swój wyjątkowy charakter stanowiący nasze niezwykle cenne dziedzictwo kulturowe, a poetycko przywoływany w tekście Jaromíra Nohavicy.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego do 27 października 2013 roku.

[red, materiały prasowe]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress