Pożegnalna wizyta prezydenta Czech w Polsce

Prezydent Klaus z małżonką Liwią | foto: Jan Zátorský

Prezydent  Václav Klaus wraz z małżonką, przyjeżdża dziś z dwudniową oficjalną wizytą do Polski.  Czeski prezydent od Warszawy rozpoczyna turę pożegnalnych wizyt przed końcem drugiej, a zarazem ostatniej swojej kadencji. Václav Klaus odwiedzi Warszawę i Kraków. Spotka się z przedstawicielami polskich władz oraz odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Para prezydencka zostanie powitana na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Bronisława Komorowskiego i jego żonę Annę. Następnie odbędą się rozmowy prezydentów, po których wygłoszą oni oświadczenia. Wśród podejmowanych tematów znajdą się kwestie współpracy politycznej, zarówno dwustronnej, w regionie i unijnej oraz kwestie gospodarcze. Ma także zostać poruszony temat rozbudowy infrastruktury transportowej i energetycznej oraz kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym w regionie. Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski zapowiedział, że prezydent Komorowski chce przedstawić cele polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, a także opowiedzieć o polskim projekcie obrony przeciwrakietowej.

W planie tego dnia  jest również spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu: Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem. Później prezydent złoży wieniec na  Grobie Nieznanego Żołnierza.  Po południu Klaus odbierze doktorat honoris causa przyznany mu przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wieczorem czeska para prezydencka zostanie podjęta uroczystym obiadem. W piątek prezydenci będą uczestniczyć w otwarciu polsko-czeskiego forum gospodarczego. Później prezydent Klaus poleci do Krakowa, gdzie zaplanowano zwiedzanie Królewskiej Katedry na Wawelu oraz złożenie kwiatów na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wybrane punkty programu wizyty: http://www.mzv.cz/warsaw/pl/aktualnosci/prezydent_vaclav_klaus_z_malzonka_w.html

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress