Powódź w Czechach: fala kulminacyjna przetoczyła się przez Usti, w Pradze kursuje już metro

Sytuacja w Pradze stale się poprawia | fot. www.facebook.com/david.gregus.10

Sytuacja w północnych Czechach powoli stabilizuje się, ale Wełtawa i Łaba nadal stanowią zagrożenie.

Minionej nocy fala kulminacyjna przepłynęła przez Usti nad Łabą. Ewakuowano tam w sumie 3 700 osób. Woda osiągnęła poziom 10,7 m, chociaż spodziewano się nawet 11, 5 m. Powierzchnia wody obniżyła się już o kilka centymetrów. Policja sprawuje wzmożony nadzór nad zalanymi częściami miasta. Zaproponowała także poszkodowanym miejscowościom helikopter z kamerą termowizyjną. Ma on pomóc w ochronie opuszczonych pomieszczeń przed złodziejami.

Rzeka osiągnęła także maksymalny poziom w Děčínie. Ewakuowano z miasta i okolic 1500 osób. W Terezínie w nocy została przerwana prowizoryczna zapora z gliny.

Sytuacja w Pradze stale się poprawia. Wełtawa osiągnęła swój maksymalny poziom we wtorek rano i od tamtej pory woda opada. Fala kulminacyjna przepływała z prędkością 3 210 m³/s, dziś o piątej rano 2 210 m³/s. Uruchomiono już trasę A metra z wyjątkiem stacji Staroměstska i Malostranska, na których składy nie zatrzymują się. Na trasie B obsługiwane są przystanki Palmovka, Invalidovna, Křižíkova i Florenc. Z powodu przecieków na stacji Nádraží Holešovice, ruch na trasie C także będzie ograniczony. Czynne będą odcinki Letňany – Kobylisy a Háje – Hlavní nádraží. Do piątku mają zostać uruchomione wszystkie połączenia.

POWÓDŹ 2013 – CZECHY I SŁOWACJA
Z Pragi: Sytuacja jest dramatyczna
Bratysława też szykuje się na powódź
Trwa walka z powodzią w Czechach

W stolicy nadal zachowane są środki ostrożności ze względu na wysoki poziom wody na zaporze Orlik. Na kolejne dni zostaną pozostawione bariery przeciwpowodziowe w okolicach Wełtawy. Panuje całkowity zakaz wstępu do parków oraz zbliżania się do zapór przeciwpowodziowych.

Trzeci stopień powodziowy obowiązywał dziś rano w 16 miejscach w czterech województwach. Dotychczas policja odnotowała osiem ofiar śmiertelnych oraz pięć przypadków kradzieży. Zamknięto część linii kolejowych, autostradę D8 dla aut ponad 12 ton oraz 93 drogi.

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress