Polska i czeska lewica chce działać razem. Na razie na Śląsku Cieszyńskim

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota weźmie udział w spotkaniu czeskich i polskich parlamentarzystów lewicy w Czeskim Cieszynie | fot. materiał promocyjny

Na Śląsku Cieszyńskim partie lewicowe powołały Porozumienie Lewicy Cieszyńskiej. W jej skład weszli politycy i samorządowcy z Polski i Czech. Deklarację współpracy podpisali działacze m.in. Ruchu Palikota, SLD, Unii Pracy i Komunistycznej Partii Czech i Moraw.

Porozumienie Lewicy Cieszyńskiej to powstała w marcu inicjatywa obywatelska zrzeszającej organizacje i ugrupowania z Czech i Polski. W jej skład weszły: Stowarzyszenie Pokolenia, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Komunistyczna Partia Czech i Moraw, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Koło Emerytów i Rencistów ZZ Metalowcy w FME Celma Cieszyn, Ruch Palikota, Stowarzyszenie Wydawnicze im. Tadeusza Regata oraz Unia Pracy. Celem Porozumienia jest – jak czytamy w „Deklaracji woli współpracy” – podejmowanie wspólnych działań politycznych i społecznych, zmierzających do integracji lewicy na terenie Ziemi Cieszyńskiej, wspólne przygotowywanie platform wyborczych do przeprowadzania wszelkich wyborów i wspólne popierania kandydatów lewicy we wszelkich wyborach.

W poniedziałek (22 kwietnia) w Czeskim Cieszynie (spotkanie rozpocznie się o godz. 18. w sali narad Restauracji „Na Brandyse”  przy ul. Karwińskiej 51) dojdzie do wydarzenia bez precedensu. Czterech posłów z Czech i Polski oraz jeden czeski senator będą debatować w Czeskim Cieszynie o transgranicznej współpracy dwóch miast leżących po obu strony Olzy. To – jak przyznają wprost organizatorzy – promocja Porozumienia Lewicy Cieszyńskiej. W spotkaniu udział wezmą: Andrzej Rozenek i Artur Górczyński (posłowie Ruchu Palikota), Milada Halikova (posłanka Komunistycznej Partii Czech i Moraw), Ladislav Szincl (poseł Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej) oraz Petr Gawlas (senator Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej). Z okręgu bielskiego, który obejmuje Śląsk Cieszyński w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu mandatu nie zdobył żaden polityk SLD.

Tematem debaty ma być transport, środowisko, praca, bezpieczeństwo i współpraca urzędów w kontekście transgranicznym.

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress