Poeci rozmawiają w Bytomiu. A komu kibicują umarli?

Leszek Engelking (z lewej) i Vaclav Burian w 2006 roku w Warszawie | fot. Mariusz Kubik

To poetyckie – do tego międzynarodowe! – spotkanie na szczycie. Bytomianin z urodzenia Leszek Engelking będzie promował swój najnowszy tom wierszy „Komu kibicują umarli” w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7). Spotkanie poprowadzi czeski dziennikarz i poeta Vaclav Burian.

Obaj są niezwykle zasłużeni dla promocji czeskiej literatury w Polsce i polskiej w Czechach. Leszek Engelking słynie z polskich przekładów choćby prozy Jachyma Topola, a Vaclav Burian jako tłumacz czy wydawca przyczynił się do czeskiej popularności utworów m.in. Andrzeja Stasiuka, Ryszarda Krynickiego i Czesława Miłosza. Ich poetycka twarz jest jednak – niesłusznie – słabiej znana.

Jest szansa, by to zmienić. W sobotę (23 listopada) o godzinie 16.00 odbędzie się bytomska promocja najnowszego tomu wierszy Leszka Engelkinga, który niedawno ukazał się nakładem WBPiCAK w Poznaniu. „Komu kibicują umarli?”, by uprzedzić pytania, to jednak bardziej książka o śmierci niż o sporcie, choć tytułowym wierszu w nierównej walce żywych z umarłymi trybuny opowiadają się za tymi, którzy już znaleźli się w zaświatach.

W najnowszy tomie Engelking temat śmierci traktuje nieco z dystansem. Jak w wierszu „Wszyscy umarli”, w którym czytamy: „Umarł Kubuś Puchatek, podczas któregoś małego Conieco trafiła go apopleksja./ Umarła Śpiąca Królewna, tym razem zasnęła snem wiecznym, piękni królewicze też zresztą umarli./ Umarli Śpiący Rycerze, wszyscy umarli we śnie, więc nawet nic nie zauważyli”.

Niestety nie wiadomo, czy poezja przeżyje śmierć bohaterów zbiorowej świadomości. Duża szansa, że Vaclav Burian zapyta o to autora tomu, na co dzień wykładowcę Uniwersytetu Łódzkiego.

[Łukasz Grzesiczak]

Tekst – w skróconej wersji – ukazał się na łamach Gazety Wyborczej Katowice

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress