[PIŁKA NOŻNA] Slovan Bratysława ma piłkarski dublet i szansę na międzynarodowy sukces

Samuel Slovák – kiedyś słowacki pomocnik i dwudziestokrotny reprezentant Słowacji. Dziś trener Slovana i gwarant największych sukcesów tego klubu.

ŠK Slovan Bratysława zdobył mistrzostwo słowackiej ekstraklasy – Corgoň ligi. Tym sposobem drużyna dorzuciła drugi tytuł do kolekcji z tego sezonu. Wcześniej Slovaniści wygrali Puchar Słowacji Slovnaft Cup.

Klub z historią w tle

ŠK Slovan jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim na Słowacji. Założony został w 1919 roku jako ČsŠK Bratysława. Na przestrzeni lat zespół kilkakrotnie zmieniał swoją nazwę, aż do dzisiejszej – ŠK Slovan Bratysława. W czasach federacyjnej Czechosłowacji stołeczni gracze zyskali osiem tytułów mistrza kraju. Od 1991 roku Slovan zajął pierwsze miejsce w słowackiej lidze aż siedem razy oraz sześć razy zdobył Puchar Słowacji. Czterokrotnie Slovanistom udała się trudna sztuka zdobycia piłkarskiego dubletu, czyli w jednym sezonie wygrania ekstraligi oraz rywalizacji w Pucharze Słowacji.

Corgoň liga 2012/2013

Bratysławski klub w ostatnim sezonie słowackiej ekstraligi już na 3 kolejki przed końcem rozgrywek zapewnił sobie mistrzostwo. Co ciekawe, w tabeli najlepszych strzelców na podium brak piłkarzy ze Slovana. Pierwsze miejsce zajął David Depetris z AS Trenczyn (z 16 bramkami). Najskuteczniejszym snajperem stołecznego klubu okazał się zaś Lester Peltier z 10 golami na koncie, który znalazł się dopiero na czwartej pozycji. Do tegorocznej najlepszej Jedenastki Corgoň ligi wybrano sześciu zadowników z ŠK Slovan – bramkarza Matúša Putnockiego, Mamadoua Bagayoko, Nicolása Gorosito, Igora Žofčáka, Marko Milinkoviča oraz Lestera Peltiera. Tytuł Najlepszego trenera odebrał szkoleniowiec stołecznego klubu Samuel Slovák. Tegoroczne sukcesy podwójnego mistrza Słowacji są w dużej mierze właśnie jego zasługą. Ten były reprezentant kraju poprowadzi zespół nie tylko podczas najbliższych spotkań w ramach Ligi Mistrzów, ale także w następnym sezonie.

Do Ligi Mistrzów przez Bułgarię

ŠK Slovan Bratysława jako mistrz kraju zagra w drugiej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów 2013/2014. Jego przeciwnikiem będzie aktualny mistrz Bułgarii PFK Łudogorec Razgrad. Bułgarski klub jest faworytem spotkań, Slovaniści są jednak optymistycznie nastawieni do pojedynku. Piłkarze i trener zdają sobie sprawę, że trafili na silną drużynę, ale chcą się pokazać z jak najlepszej strony. A pomóc ma im w tym m.in. czeski napastnik Pavel Fořt, który kilka dni temu oficjalnie przeszedł z niemieckiego drugoligowego zespołu Dynamo Drezno. Drugim wzmocnieniem będzie serbski gracz Miloš Josimov z FK Donji Srem. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w Bratysławie 17 lipca. Rewanż równo tydzień później, 24 lipca, na terenie Bułgarii.

[Agnieszka Molińska]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress