Philip Glass, legenda nowojorskiego minimalizmu, wystąpi w Ostrawie

Koncert może być jedyną okazją do wysłuchania na żywo kompozycji Music in Twelve Parts | fot. materiały prasowe

Philip Glass wystąpi wraz z zespołem na wyjątkowym koncercie w ramach Dni Ostravy 2013. To może być jedyna okazja do wysłuchania na żywo jego kompozycji Music in Twelve Parts/ Muzyka w dwunastu częściach (1971-74). Muzycy wykonają ją tylko i wyłącznie w Ostrawie. Wrażenia akustyczne spotęguje atrakcyjna industrialna przestrzeń, w której odbędzie się koncert – otoczona wielkimi piecami, aula GONG w Dolnej części Vítkovic.

Grono osób, które znają filmy: „Koyaanisqatsi”, „Kundun”, „The Truman Show”, „Godziny”, „Iluzjonista”, czy horror „Candyman”, jest bardzo liczne. Nie każdy jednak wie kto stworzył genialną oprawę muzyczną tych obrazów. Koncert tego wielkiego kompozytora – Philipa Glassa, będziemy mogli zobaczyć już w piątek w niedalekiej Ostrawie.

Niewielu spośród żyjących kompozytorów, jeszcze za życia staje się legendą, tak jak 76- letni Philip Glass. Uznany jest za jednego z twórców minimalizmu – nurtu w muzyce współczesnej, zainicjowanego w latach 60. XX wieku. W czasach studenckich Glass zafascynowany był muzyką indyjską, która wpłynęła na kształt jego „minimalistycznej” wizji.  Początkowo popularność przyniosły mu kompozycje do eksperymentalnych dokumentów Godfreya Reggio: „Koyaanisqatsi”, „Anima Mundi”, „Powaqqatsi” i „Naqoyqatsi”. Stworzył także muzykę do filmu opowiadającego o Stephenie Hawkingu – „Krótka historia czasu” oraz do filmu „Dracula” z 1931. Za muzykę do produkcji „Kundun” i „Godziny” otrzymał nominację Oscara i Złotego Globu. Tę drugą statuetkę zdobył za kompozycję do „Truman Show”.

W 1968 roku kompozytor założył własny zespół – The Philip Glass Ensemble, który jako jedyny może wykonać tak wirtuozyjny i wymagający utwór, jak Music in Twelve Parts. Kompozycja jest kompletnym przekrojem techniki kompozytorskiej i stylów. Jej premiera miała miejsce w 1975 roku w Town Hall, w Nowym Jorku. Philip Glass uważa ją za punkt kulminacyjny okresu minimalizmu w swej twórczości. Zdaniem niektórych krytyków, otworzyła mu drogę do zdobycia uznania i zapoczątkowała współpracę z Robertem Wilsonem nad operą „Einstein on the Beach”. Hipnotyzujące utwory Glassa miały ogromny wpływ na poważną, rozrywkową i filmową twórczość dwóch pokoleń kompozytorów. Zdaniem ekspertów, na uwagę najbardziej jednak zasługują kompozycje z lat 1965-1975, które uważają oni za najbardziej oryginalne. Ten okres w twórczości artysty kończy właśnie Music in Twelve Parts.

W Ostrawie zostanie zaprezentowany cały utwór. Składa się z czterech niezależnych od siebie całości (każda z nich jest trzyczęściowa i trwa ok. godzinę). Koncert potrwa pięć godzin z dwiema dwudziestominutowymi przerwami i jedną godzinną. W składzie zespołu wystąpią m.in. jeden z jego założycieli, kompozytor, saksofonista i flecista Jon Gibson, sopranistka Lisa Bielawa oraz wszechstronny muzyk i producent Michael Riesman. Dyrygentem będzie sam autor muzyki

Piątek 16 sierpnia 2013, godz. 18:00 – 23:00.

Aula wielofunkcyjna GONG, Ostrawa – Vítkovice

Bilety w cenie 215 zł do nabycia TUTAJ

[eg]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress