Petra Soukupova w półfinale literackiego Angelusa. Zwycięzcę poznamy w październiku

Petra Soukupova ma szansę na zdobycie literackiego Angelusa | fot. warsaw.czechcentres.cz

Petra Soukupova ze swoją książką „Zniknąć”, jako jedyny reprezentant Czech i Słowacji, znalazła się w półfinale 8. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Czeska pisarka znalazła się w grupie 14 twórców literatury (m.in. Jerzy Pilch, Szczepan Twardoch, Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Karl-Markus Gauss i 14.Oksana Zabużko). Pod koniec sierpnia poznamy siedem tytułów, które znajdą się w finale nagrody. Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus zostanie wręczona 19 października.

Petra Soukupova ma 31-lat. Jest laureatką czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera. Jej powieść po polsku ukazała się nakładem wydawnictwa Afera w tłumaczeniu Julii Różewicz.

„Zniknąć” to uniwersalne studium współczesnej rodziny. Uniwersalne, bo rzecz mogłaby zdarzyć się i w Polsce, i w Norwegii czy Francji. Być może środkowoeuropejskość tych historii zdradza studium nieakceptowanej społecznie przyjaźni jednej bohaterki z romskimi rówieśnikami. W trzech opowiadaniach, które składają się na tę książkę mamy rozbite rodziny, tragedie matek, które tracą swoich ukochanych synów, córek, które pewnego dnia budzą się z informacją o śmierci rodziców, sióstr, które po latach nie potrafią sobie wybaczyć. Czeska pisarka za pomocą swojej specyficznej, urwanej frazy opowiada nam historie rodzinnej ułomności, nieszczęścia i zdrady. I nie będzie happy endu.

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław. Nagroda przyznawana jest co roku za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Laureatem może zostać pisarz pochodzący z Europy Środkowej, z jednego z 21 krajów: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.

Nagrodę stanowi czek na 150 tys. zł i statuetka autorstwa wrocławskiej rzeźbiarki Ewy Rossano. Od czwartej edycji nagrodzie towarzyszy wyróżnienie dla tłumacza nagrodzonej książki, ufundowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha. W przypadku, gdy Angelusa otrzymuje polski pisarz, jury wybiera najlepszego tłumacza jednej z zagranicznych książek.

Angelusem zostali nagrodzeni Miljenko Jergović, Swietłana Aleksijewicz, Gyorgy Spiro, Josef Skvorecky, Peter Esterhazy, Martin Pollack, Jurij Andruchowycz.

(łg)

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress