Perełki kina słowackiego w Krakowie

Przygodowo-romantyczny film ze scenerią w słowackich Tarach Wysokich czy pierwszy film z Europy Wschodniej, który zdobył Oscara. AhojSlovakia zaprasza do krakowskiego Kina Mikro na przegląd filmów słowackich. Filmy będą wyświetlane po słowacku. Novinka.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

AhojSlovakia we współpracy z Instytutem Słowackim i Kinem Mikro zapraszają wszystkich fanów dobrego kina na specjalne pokazy, których bohaterami będą słowackie filmy. Choć kino słowackie nie ma w Polsce takiej legendy jak słynny „czeski film”, posiada swoje arcydzieła kinematograficzne, które każdy mniej lub bardziej szanujący się wielbiciel X Muzy powinien znać. Słowacka Nowa Fala też ma swojego Jiříego Menzela czy Miloša Formana, z których twórczością warto się zapoznać.

Ponadto przegląd będzie okazją dla wszystkich słowakofilów do obcowania z językiem: – Wieczory z filmem słowackim mają przybliżyć słowacką kinematografię i umożliwić kontakt z językiem słowackim. Wiemy doskonale, że w Krakowie jest spora grupa osób kochających Słowację, chcących mówić i pisać w języku południowych sąsiadów, słowacystów, ale również Słowaków, których tutaj rzucił los. Dlatego projekcje filmowe będą odbywały się w języku oryginalnym – po słowacku. Dzięki temu Ci, którzy się uczą, dostaną szansę na doskonalenie języka, a Ci którzy uczyli się kiedyś, będą mogli utrzymać z nim kontakt – informują organizatorzy przeglądu.

Pierwszy seans przeglądu już w najbliższy czwartek, 23. 10.2014 r. o 18.00 w Kinie Mikro. Na pierwszy ogień pójdzie pierwsza część tryptyku tatrzańskiego Medená veža w reż. Martina Hollýego ml. To opowieść o skomplikowanych ludzkich relacjach, które zyskują na wyrazistości, dzięki ekstremalnej scenerii i odosobnieniu bohaterów w Tatrach Wysokich. Trzech mężczyzn i kobieta w chacie zagubionej wśród górskich szczytów – musicie to koniecznie zobaczyć.

Za miesiąc, 20.11.2014 r. będzie można zobaczyć kontynuację tej historii, czyli drugi film przeglądu, Orlie Pierko, a w grudniu następną perełkę, czyli oscarowy Obchod na korze (Sklep przy głównej ulicy) w reż. Elmara Klosa i Jána Kadára.

[Natasza Gorzołka]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress