Pasjonują cię Czechy? Wybierz studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie

Uniwersytet Śląski w Cieszynie_fot Julia Agnieszka Szymala

Interesują cię Czechy? Pomyśl o studiach na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie | fot. Julia Agnieszka Szymala

To najbardziej wysunięty na południe polski uniwersytet. Wystarczy kilkanaście minut, by z niezwykłego kampusu znaleźć się w jednej z czeskich hospod położonych w Czeskim Cieszynie. Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zaprasza na studia wszystkich, którzy pasjonują się Czechami i chcą poznać naszych sąsiadów. W praktyce.

Historia edukacji uniwersyteckiej w Cieszynie sięga aż 1904, kiedy to Polskie Towarzystwo Pedagogiczne zorganizowało w mieście I Letni Kurs Uniwersytecki dla miejscowych nauczycieli. Ostatecznie w 1971 roku uruchomiono Wyższe Studium Nauczycielskie w Cieszynie jako filię Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie w ramach Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie funkcjonuje Wydział Artystyczny oraz Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji. Ten ostatni kształci studentów na kierunkach etnologia, animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną, pedagogika oraz oligofrenopedagogika na studiach I i II stopnia. Szczegóły dotyczące kierunków oraz terminów naboru znaleźć można na stronie http://weinoe.us.edu.pl/.

Kampus Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie

Tak wygląda kampus Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie | fot. materiał prasowy

Badania terenowe w Czechach, zajęcia o czeskiej kulturze

Uniwersytet Śląski w Cieszynie konsekwentnie od kilku lat, ze względu na położenie geograficzne uczelni, zainteresowania naukowe wykładowców oraz oczekiwania studentów, kieruje swoją ofertę studiów także dla osób zainteresowanych Czechami, relacjami polsko-czeskimi czy pograniczem polsko-czesko-słowackim. Niestety w Cieszynie, co prawda, nie można studiować filologii czeskiej, ale studentom Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji uczelnia oferuje zajęcia, które pomagają w poznaniu czeskiej kultury – m.in. „Tradycje kulturowe Cech i Moraw” i „Folklor Czech i Słowacji”. W roku akademickim 2015/2016 po raz pierwszy zostanie uruchomiony kurs „Tradycje kulturowe Czech i Słowacji”. Na kierunku etnologia obowiązkowe badania terenowe dla osób zainteresowanych odbywają się w Republice Czeskiej, a część zajęć na tym kierunku realizowana jest we współpracy z Muzeum Romskiej Kultury w Brnie.

A może stypendium na najważniejszych czeskich i słowackich uczelniach?

Studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji wyjeżdżają na stypendia – nie licząc uczelni m.in. Hiszpanii, Niemczech, Francji czy Norwegii – na najważniejsze uczelnie w Czechach i na Słowacji. Cieszyńska uczelnia umożliwia realizację swoich pasji będąc na stypendium na Uniwersytecie Ostrawskim, Uniwersytecie Karola w Pradze, Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu, Uniwersytecie w Pardubicach, Uniwersytecie Zachodnioczeskim w Pilznie oraz Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Na cieszyńskich studentów czekają także uczelnie słowackie: Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Uniwersytet Katolicki w Rużomberku, Uniwersytet Jana Amosa Komeńskiego w Bratysławie oraz Uniwersytet Preszowski. Jest z czego wybierać.

Tu mieszają się polski i czeski

Cieszyn to polska brama na Czechy. Studenci Uniwersytetu Śląskiego mają okazję uczestniczyć w najważniejszych polsko-czeskich imprezach (organizowanych w Cieszynie i Czeskim Cieszynie) jak Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”, Festiwal Teatralny „Bez Granic”, Święto Trzech Braci. Studia w Cieszynie pozwalają na co dzień chłonąć język i czeską kulturę. Wystarczy chwila, by wypić czeskie piwo, zjeść ulubione czeskie danie, zajrzeć do czeskiego teatru, kina czy księgarni. W cieszyńskich kawiarniach, sklepach, na ulicach starego miasta mieszają się język polski i język czeski. Z dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie odjeżdżają pociągi do Ostrawy, Ołomuńca czy Pragi.

Wybierz studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie

Jesteś humanistą, pasjonują cię Czechy i chciałbyś lepiej poznać kulturę naszych sąsiadów?  Pomyśl o studiach w Cieszynie. Szczegóły dotyczące kierunków oraz terminów naboru znaleźć można na stronie http://weinoe.us.edu.pl/.

[Łukasz Grzesiczak]

Tekst powstał przy współpracy z Wydziałem Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress