Palach i Komeński w czeskim kalendarzu

Uczestnicy manifestacji po pogrzebie Jana Palacha| fot.wikispaces.com

W środę Izba Poselska czeskiego parlamentu przegłosowała wniosek rządu o ustanowienie 16 stycznia symbolicznym Dniem Pamięci Jana Palacha. Podczas obrad przegłosowano także, że 28 marca będzie Dniem Jana Amosa Komeńskiego. Nowe święta nie będą wolne od pracy.

Za upamiętnieniem tragicznie zmarłego studenta głosowało 149 spośród 176 obecnych deputowanych. Przeciwko opowiedzieli się przedstawiciele Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM). Wniosek rządu został przedłożony i uzasadniony przez deputowaną ODS, Janę Czernochovą, która podkreślała, że Dzień Pamięci Jana Palacha „będzie wyrazem szacunku dla heroicznego czynu młodego studenta, który zaprotestował przeciw reżimowi totalitarnemu i pogwałceniu suwerenności narodowej”. Wspomniała także, że akt samospalenia Jana Palacha w proteście przeciwko wejściu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji, przełamał apatię wśród obywateli i stał się symbolem walki z biernością. Jego pogrzeb był jednym z największych protestów społecznych po zdławieniu praskiej wiosny.

Decyzja czeka teraz na zatwierdzenie przez Senat i podpis prezydenta Zemana. Jeśli procedura ratyfikacyjna przebiegnie pomyślnie, zmiana wejdzie w życie już w 65. rocznicę urodzin Palacha, czyli 11 sierpnia. Dzień Pamięci Jana Palacha będzie dziesiątym symbolicznym dniem w kalendarzu Republiki Czeskiej.

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress