Oskarżany przez Iran o szpiegostwo Matej Valuch wrócił na Słowację

Matej Valuch w styczniu przyznał się do szpiegowania w Iranie | fot. kadra z irańskiego filmu na ten temat

Matej Valuch przetrzymywany w Iranie za domniemane szpiegostwo został zwolniony z więzienia i szczęśliwie powrócił na Słowację. Poinformował o tym 8 lutego szef resortu dyplomacji Miroslav Lajčák razem z samym Valuchem.

– To bardzo przyjemne uczucie znowu usłyszeć język słowacki i zobaczyć Zamek Bratysławski – powiedział Valuch. Podkreslił przy tym, że nie jest w żadnym przypadku szpiegiem. Według jego słów nie umie wyjaśnić, dlaczego władze irańskie tak go zidentyfikowały. – Najlepiej o tym wiedzą oni sami. Byłem zatrudniony w Iranie jako headhunter – pracowałem przy podobnych projektach np. na Słowacji czy w Budapeszcie – tłumaczy uwolniony Słowak.
Pytanie, jak powstał film irańskiej telewizji, w którym Valuch przyznaje, że jest szpiegiem CIA, pozostało bez odpowiedzi.

– Myślę, że naprawdę nie powinniśmy się teraz interesować tymi szczegółami. Ta sprawa jest delikatna i żywa. Nie chcę, ani abyśmy w tej sytuacji komplikowali życie Matejowi, ani nasze dalsze porozumienie z tym państwem – odpowiedział za przetrzymywanego minister Lajčák.
Valucha wypuszczono z irańskiego więzienia w środę (06.02) w późnych godzinach wieczornych. Potem w asyście słowackiego konsula został przetransportowany do ambasady w Teheranie. Następnie ministerstwu udało się uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty i w czwartek po południu (07.02.) Słowak mógł wyjechać do domu. – Ten mój przypadek udało się rozwiązać w takim czasie, że jest to aż nierealne – przyznał Valuch.

Władze irańskie zamknęły Słowaka w styczniu tego roku za podejrzenie szpiegostwa. Przy czym tamtejsza agencja prasowa, Mehr, jeszcze 17 stycznia informowała o wykryciu grupy domniemanych szpiegów pracującej dla amerykańskiego CIA. Valucha zidentyfikowali jako łącznika amerykańskich służb specjalnych i realizatora ich tajnego planu. Według agencji prasowej zatrzymali go agenci irańskich służb bezpieczeństwa wraz z „innymi członkami antyirańskiej grupy”.

[Agnieszka Molińska]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress