”Olza płynie, a nad nią nie zburzony AVION”. Promocja nowej książki Renaty Putzlacher w Avionie [zapowiedź]

Renata Putzlacher podczas spotkania z czytelnikami w cieszyńskiej kawiarni Cafe Muzeum | fot. łg

„W kawiarni Avion, której nie ma” to najnowsza książka poetki Renaty Putzlacher. Promocja nowej publikacji autorki wyróżnionej niedawno prestiżową Nagrodą Literatury na Świecie za świetne tłumaczenie Jirziego Kolarza odbędzie się – a jakże – w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie.

Renata Putzlacher napisała książkę niezwykłą, która ma ogromne szanse na osiągnięcie statusu bestsellera nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale w całej Polsce. To wspomnienia (te od lat cieszą się nieustającą popularnością czytelników) mocno osadzone w historii Cieszyna i naszego regionu. Poetka podąża śladami dziejów niezwykłej kawiarni Avion, ale po drodze znajduje nie tylko wydarzenia związane z historią tego kultowego lokalu, ale także losy swojej rodziny (z dziadkiem, który przybył do Cieszyna ze wschodniej Galicji, a w mieście nad Olzą był piekarzem), tętno i codzienne życie wielokulturowego miasta i wspomnienia tych, których historia próbowała wymazać z naszej pamięci.

„W kawiarni Avion, której nie ma” to bogato ilustrowana (w książce znajdują się także nigdy wcześniej nie publikowane fotografie) 160 stronicowa pozycja, na łamach której można znaleźć stare wiersze poetki. Chociażby ten wspominający tytułową Rachelę: „Stary rebe dmie w szofar, anioły się bawią,/ wieża Babel piastowska jeszcze stoi niema,/ jidisz miesza się z polskim, drugiej wojny nie ma,/ Olza płynie, a nad nią nie zburzony AVION”.

Spotkanie odbędzie się 5 października (sobota) o godz. 16:o0 w kawiarni Avion. Wejściówki w cenie 70 Kč (ulgowe 35 Kč) można rezerwować telefonicznie (+420 558 711 961) i mailowo (noiva@noiva-tesin.cz). Promocji książki towarzyszyć będzie koncert. Piosenki z płyty „Ja tutaj mieszkam” (nominacja do nagrody Anděl 2012) zaśpiewa Beata Bocek.

Renata Putzlacher czyta swój wiersz „Rachela” opowiadający o losie cieszyńskiej Żydówki. Fragment spotkanie promującego książkę Renaty Putzlacher „W kawiarni Avion, której nie ma”, które miało miejsce w cieszyńskim Cafe Muzeum 20 września 2013.

Łukasz Grzesiczak

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress