Na obszarze pogranicza odrestaurowano 16 drewnianych cerkwi na międzynarodowym szlaku architektury drewnianej. Po stronie polskiej wyremontowano cerkwie w Łosiach, Nowicy, Przysłupie, Śnietnicy, Uściu Gorlickim, Gładyszowie, Czertezie i Petnej, a po słowackiej: w Hunkovcach, Lukovie, Dobroslavej, Bodruzal, Prikrze, Miroli, Trocanach i Krive. Koszt projektu to ponad pół miliona euro, 80 procent tej kwoty dała Unia Europejska.
Remont objął zarówno części zewnętrzne (wymiana uszkodzonych gontów, wymiana części zrębowej konstrukcji, nowe szalowanie), jak i wnętrza poszczególnych świątyń, renowację ikonostasów oraz dzieł sztuki składających się na ich wyposażenie. Zainstalowano także urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą oraz audioprzewodniki. Wydano broszury w języku polskim i słowackim poświęcone każdemu z obiektów oraz mapę przedstawiającą szlak architektury drewnianej w regionie polsko-słowackiego pogranicza.
Projekt realizowano od marca 2010 do lutego 2013 roku. Jak podkreślają jego beneficjenci (Grekokatolickie Arcybiskupstwo Presov) dbając o dziedzictwo materialne, stworzono atrakcyjną transgraniczną ofertę dla turystów odwiedzających ten obszar.
Bodružal, odrestaurowana cerkiew
Hunkovce, odrestaurowana cerkiew
Krivé, odrestaurowana cerkiew
Lukov, odrestaurowana cerkiew
Miroľa, odrestaurowana cerkiew
Príkra, odrestaurowana cerkiew
Czertez, odrestaurowana cerkiew
Gładyszow, odrestaurowana cerkiew
Łosie, odrestaurowana cerkiew
Nowica, odrestaurowana cerkiew
Pętna, odrestaurowana cerkiew
Przysłop, odrestaurowanie cerkwi
Śnietnica, odrestaurowana cerkiew
Uście Gorlickie, odrestaurowana cerkiew
I na koniec mapa
[red/mat. prasowe]