Nowa premiera Teatru Zagłębia: „Dobry wojak Szwejk” w reż. Igora Gorzkowskiego

Dobry wojak Szwejk

„Dobry wojak Szwejk” inspiruje kolejnych teatralnych reżyserów | fot. Maciej Stobierski (wszystkie opublikowane w tekście zdjęcia są jego autorstwa)

„Dobry wojak Szwejk” Jaroslava Haška w reżyserii Igora Gorzkowskiego to pierwsza premiera sosnowieckiego Teatru Zagłębia w 2016 roku.

Kiedy samochód arcyksięcia Franciszka Ferdynanda zwalniał przy jednym z sarajewskich mostów, by za chwilę minąć oddającego strzał zamachowca, on siedział prawdopodobnie przy kuflu piwa, opowiadał anegdoty i nie przeczuwał, że już za moment wkroczy na scenę I wojny światowej.

Szwejk

Zawsze to miło zwiedzić za darmo jakieś obce kraje – zwykł był mawiać. Być może powiedziałby tak i tym razem. Ci, którzy go spotkali, mawiali o nim: kretyn, głupek i notoryczny bałwan. On sam o sobie: urzędowo uznany przez nadzwyczajną komisję lekarską za idiotę. Józef Szwejk i jego sposób na życie – głupocie świata przeciwstawić własną głupotę. Z miejsca udawać idiotę. Być może to jedyna skuteczna metoda, by przetrwać horror wojny i absurdy rzeczywistości?

Szwejk

SZWEJK

Dobry wojak Szwejk i kompania Teatru Zagłębia posłusznie meldują, że premiera już 2 stycznia!

[red]

 

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress