Zapowiada się, że w sierpniu Sopot będzie gorący niczym nauczycielka języka angielskiego z piosenki Kazika. Wszystko za sprawą festiwalu Literacki Sopot, którego sporą część wypełni czeska literatura. Miło nam poinformować, że Novinka.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Literacki Sopot odbędzie się po raz czwarty. Imprezę organizują Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot. Czterodniowy festiwal (20-23 sierpnia) to m.in. spotkania literackie, dyskusje o książkach, imprezy dla najmłodszych i seniorów, projekcje filmowe i koncert. Motywem wiodącym czwartej edycji będzie literatura czeska.
Znane i mniej znane
Siłą czeskiego Literackiego Sopotu jest połączenie tego co dobrze nam Polakom znane i przez nas lubiane w czeskiej kulturze, z tym co świeże i niekiedy z właściwą uwagą niedostrzeżone. Oczywistości z programów tego typu wydarzeń – jak kolejna debata o Karcie 77 i Václavie Havlu – przeplatają się z promocją pisarzy i zjawisk świeżych, które często nie są w głównym nurcie naszego mówienia i pisania o Czechach (jak choćby twórczość czeskiej pisarki Petry Hůlovej czy muzyka zespołu Kafka Band).
Najważniejsi są goście
Największym atutem festiwalu są jego goście. Ciężko wymienić wszystkich. W wakacyjnym kurorcie pojawią się m.in. reżyserzy Petr Zelenka i Jiří Menzel, pisarze Petra Hůlová, Jaroslav Rudiš (także w towarzystwie Jaromira99 jako Kafka Band) i Radka Denemarková, dziennikarze specjalizujący się w tematyce czeskiej i tłumacze jak Mariusz Szczygieł, Aleksander Kaczorowski, Leszek Engelking czy Petr Janyška – dyplomata, szef Czeskiego Centrum, które odpowiada za promocję czeskiej kultury w Polsce. Będą także szefowie (tak naprawdę to szefowe) małych, ale już uznanych i ogromnie zasłużonych dla promocji czeskiej literatury w Polsce wydawnictw: Kama Margielska z Książkowych Klimatów i Julia Różewicz z Afery (również utalentowana i doceniona ostatnio przez „Literaturę na Świecie” tłumaczka). W tym gronie powinienem wymienić też Mariusza Szczygła, prowadzącego wydawnictwo Dowody na Istnienie, które także od niedawna prezentuje nam czeską prozę. Z niecierpliwością czekam na czwartkowe (20 sierpnia, 13:00) spotkanie „Czemu kręcą nas Czesi?” z udziałem Kamy Margielskiej, Julii Różewicz i Mariusza Szczygła, które poprowadzi Aleksander Kaczorowski.
Czechofilski maraton w czwartek
Festiwalowy czwartek zapowiada się szaleńczym maratonem dla wszystkich, którzy fascynują się czeską kulturą. Nie wyobrażam sobie bym mógł opuścić spotkanie z Petrą Hůlovą (20 sierpnia, 17:00), które poprowadzi Magdalena Grzebałkowska, a wieczorem koncert wspomnianego już przeze mnie zespołu Kafka Band (20 sierpnia, 21:00), który jest częścią komiksowego projektu adaptacji nie ukończonego przez Franza Kafkę „Zamku”. W czwartek Sopot odwiedzą także Petr Zelenka i Jiří Menzel, w towarzystwie dziennikarza Zdzisława Pietrasika (20 sierpnia, 19:00) zapraszają na panel poświęcony czeskiemu scenariuszowi filmowemu.
Zelenka, Rudiš, Havel czyli Święta Trójca czechofila
Kolejne festiwalowe dni zapowiadają się równie ciekawie. Osobiście planuję wybrać się na piątkowe czytanie dramatu „Jobs interviews” Petra Zelenki w reżyserii Krystyny Krauze (21 sierpnia, 20:30) połączone ze spotkaniem z autorem oraz na promocję książki „Inwazja na Czechosłowację 1968. Perspektywa rosyjska” (21 sierpnia, 14:00). Oczywiście widzimy się też na spotkaniu z Jaroslavem Rudišem (21 sierpnia, 17:00).
Sobota w czeskim Sopocie zapowiada się pod dyktando dysydenckiej tematyki. O Václavie Havlu z Michaelem Žantovskim rozmawiać będzie Aleksander Kaczorowski (22 sierpnia, 19:00). Organizatorzy zapraszają na projekcję filmu „Obywatel Havel podtacza” w reżyserii Adama Nováka i Jana Nováka (22 sierpnia, 20:00). Kontynuacją tej tematyki będzie niedzielna (23 sierpnia, 13:00) debata o wartościach etycznych w politycy na przykładzie Karty 77 i Solidarności z udziałem Józefa Piniora, Michaela Žantovskiego, Aleksandra Kaczorowskiego i Jacka Żakowskiego.
Nie tylko Czesi
To tylko subiektywny wybór najciekawszych – moim zdaniem – czeskich spotkań na Literackim Sopocie. Będą także czeskie filmy, warsztaty fotograficzne i kolejne spotkania. Cały program można znaleźć na www.literackisopot.pl. Tegoroczny Sopot to nie tylko Czechy. Nie wiem czy od 20 do 23 sierpnia uda się na Monciaku spotkać Kasię Tusk i chłopaków Make life harder, ale z pewnością będą tam z krakowskim literackim desantem poeta Wojciech Bonowicz (23 sierpnia, 16:00) oraz reportażysta i prozaik Michał Olszewski (23 sierpnia, 16:30), a także Małgorzata Szejnert (22 sierpnia, 15:00), Magdalena Tulli (21 sierpnia, 16:30), Hanna Krall (21 sierpnia, 19:00) i Filip Springer (20 sierpnia, 14:30).
Łukasz Grzesiczak