Moravské Kravařsko to kraina leżąca w Czechach na pograniczu Moraw i Śląska Opawskiego. Pod względem administracyjnym obszar ten należy do kraju morawsko-śląskiego w subregionie Nadodrze (czeskie Poodří – Moravské Kravařsko). Znajduje się między trzema miastami: Ostravą, Frydkiem Mistkiem i Novým Jičínem.
Swą nazwę region ten zawdzięcza rodowi szlacheckiemu Panów z Kravař, którzy na początku XIV w. utworzyli na nim rozległe posiadłości ziemskie. Obszar ten pozostawał pod ich panowaniem do 1434 r. Dziś kraina ta jest pełna urokliwych miejsc, tworzących wyjątkowy krajobraz. Jest to miejsce szczególnie ważne ze względu na ogrom bogactw przyrody. W 1991 r. ustanowiono tu obszar Krajobrazu Chronionego Poodří. Wzdłuż brzegu Odry występuje mnóstwo aluwialnych łąk i stawów, które są naturalnym miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. Oprócz licznych szlaków pieszych i rowerowych znaleźć tu można mnóstwo zabytków, wśród których prym wiodą pałace i zamki. Jest to obszar idealnie nadający się do wyjazdów dla całej rodziny. Jadąc w te strony warto odwiedzić kilka miejsc.
Studénka to niewielkie miasto, liczba jego mieszkańców sięga nieco ponad 10 tys. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest kompleks zamkowy. Zamek swój obecny charakter zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w 1750 r. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1705 r. W 1936 r. gmina Studénka zakupiła go od księcia Blüchera. Obecnym właścicielem zamku jest miasto. W niewielkiej budowli mieści się sala ślubów Urzędu Miejskiego, biblioteka miejska, podstawowa szkoła artystyczna, a także lokal Czeskiego Związku Miłośników Przyrody i fotoatelier. Najciekawszą jego część stanowi jednak Muzeum Wagonów, które zostało założone w 1956 r. Pierwsze dwie sale udostępniono zwiedzającym w maju 1961 r., a w kolejnych latach muzeum stopniowo się rozwijało. Dziś zajmuje trzy przedsionki oraz sześć sal wystawowych. Ekspozycja przedstawia początki transportu kolejowego, a także historię produkcji wagonów w regionie aż do 1960 r. Oglądając wystawę można zapoznać się m.in. z procesem produkcji poszczególnych części wagonów. Ogromne wrażenie robi makieta modelarska, po której kursują miniaturowe pociągi. Towarzyszą im budynki, stacje kolejowe, a na pobliskich ulicach poruszają się modele samochodów. Wszystko wykonane z niesamowitą precyzją.
Kolejnym punktem na naszej mapie podróży jest młyn Wesselsky, którego mieszkańcy miejscowości Louček pamiętają jako Pazderův. Ciekawostką jest fakt, że jest to ostatni pracujący młyn na Morawach i Śląsku Cieszyńskim z zachowanym kołem i kamieniami młyńskimi. Swą historią sięga 1571 r., od tego czasu miał wielu właścicieli. Nie przeszkodziło to jednak w zachowaniu tak dobrej kondycji. Warto przekonać się samemu odwiedzając to miejsce.
Wieś Bartošovice potrafi zaskoczyć niejednego turystę. Zamek, który się tam znajduje, to prawdziwa perełka architektury. Pierwsze informacje o zamku pochodzą z 1480 r. Pomimo upływu czasu, przeprowadzonych licznych prac budowlanych, jego wnętrza zachowały wiele z oryginalnego wystroju. W zamku znajduje się wystawa stała, podzielona na cztery bloki tematyczne i galerię osób zasłużonych dla obszaru Morawski Kravařsko. Jednocześnie można w nim skorzystać z bazy noclegowej, która przewiduje miejsca noclegowe dla 57 gości. Zamek otoczony jest przepięknym parkiem krajobrazowym. Rosną w nim stare jawory, klony, a najstarszy z nich Platan mierzy 36 metrów wysokości, a jego pień ma 780 cm obwodu. Jest najstarszym Platanem zarejestrowanym w Czechach.
Zachęcamy do zapoznania się z pobliskimi terenami, które kryją w sobie mnóstwo tajemnic i ciekawych historii. Nie brakuje tu terenów do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Wymienione miejsca to tylko część atrakcji, które czekają na turystów zdecydujących się odwiedzić ten obszar.
[Bartosz Jedliński]
Artykuł ukazał się w najnowszym numerze „Magazynu Aktualności Turystycznych – BESKIDY”