Milan Kundera powraca z pierwszą od 13 lat nową powieścią

Milan Kundera | fot. materiał promocyjny angielskiego wydawcy Kundery

Z początkiem kwietnia na półki francuskich księgarni trafiła najnowsza książka czeskiego autora – „Świę­to nie­istot­no­ści”. Tamtejsza prasa już określiła ją jako wielki powrót pisarza.

Od czasu publikacji ostatniej prozy Milana Kundery minęło już trzynaście lat. Powieść, „Niewiedza”, chociaż napisana po francusku, najpierw ukazała się w Hiszpanii w 2000 roku. Dopiero po trzech latach stała się dostępna dla czytelników we Francji, a także w innych krajach. Tak też jest w przypadku „Święta nieistotności”, którego pierwsze wydanie ukazało się w październiku ubiegłego roku we Włoszech. Dopiero teraz trafi do kolejnych krajów.

„Świę­to nie­istot­no­ści” jest krót­ką, 144-stro­ni­co­wą po­wieścią. Do jej napisania, autora namówiła żona, Vera. „Ma­rzy­ła jej się książ­ka, w któ­rej nic nie bę­dzie na po­waż­nie”, powiedział w jednym z wywiadów wydawca książ­ki Kun­de­ry. Bohaterami powieści są czterej przyjaciele: porzucony przez matkę w wieku 10 lat Alain, którego fascynują kobiece pępki – w jego ocenie najważniejsze erotyczne miejsce na mapie kobiecego ciała; były nauczyciel Ramon, cierpiący na agorafobię miłośnik sztuki; znawca biografii Stalina Charles oraz bezrobotny aktor Caliban, który wy­my­śla niei­st­nie­ją­cy język. Na książkę składają się głównie ich rozmowy, utrzymane w kon­wen­cji non­sen­su, będące zarazem źródłem zabawnych rozważań.

Chociaż publikacji nie towarzyszył żaden wywiad z autorem, powieść ze­bra­ła już pierw­sze bardzo en­tu­zja­stycz­ne re­cen­zje. Mieszkający w Paryżu 85-letni Kundera nadal unika mediów i nie wyraża zgody nawet na krótką rozmowę.

[eg]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress