Międzynarodowa konferencja szwejkologów: „Tak, czy nie?”

Konferencja ma odpowiedzieć na pytanie: „Czy Hašek jest autorem światowej rangi, czy też nie?”|fot. Obecní dům

Twórczość Jaroslava Haška jest ponadczasowa i ponadnarodowa. Jednym z dowodów na to może być konferencja organizowana z okazji 130. rocznicy jego urodzin. W ten weekend w Lipnicy nad Sazawą spotkają się na niej bohemiści i tłumacze z ośmiu krajów. 

130. rocznica urodzin pisarza i 90. rocznica jego śmierci stały się impulsem do ogłoszenia roku 2013 – Jubileuszowym Rokiem Jaroslava Haška. W Lipnicy nad Sazawą została napisana najważniejsza część jego najsłynniejszego dzieła – „Przygody dobrego wojaka Szwejka”. To tam odbędą się uroczystości rocznicowe. W dniu 130. urodzin autora, zostanie odsłonięty 18-tonowy pomnik upamiętniający go, wykonany przez rzeźbiarza Radomíra Dvořáka pt. „Hlava XXII”. Organizator konferencji przygotował dla uczestników konkursy dotyczące znajomości życiorysu oraz twórczości Haška. Będą odpowiadali na pytania o to, czy Szwejk miał brata, jakim kuracjom leczniczym był poddawany w szpitalu oraz dlaczego został zwolniony ze służby wojskowej. Konferencje poświęcone autorowi  organizuje co pięć lat stowarzyszenie, na czele którego stoi wnuk pisarza – Richard Hašek.

W imprezie będą uczestniczyć specjaliści z ośmiu krajów. Będą się starali m.in. porównać Jaroslava Haška z Franzem Kafką. Autorzy urodzili się w tym samym roku. Obydwaj potrafili ukazać w niepowtarzalny sposób absurd czasów, w których przyszło im żyć. Praga dla cudzoziemców pozostaje dziś miastem tych dwóch pisarzy. Możliwe, że pierwowzory ich postaci mijały się na ulicach. Tego szczęścia nie miał sam Hašek. Z relacji jego bliskich wynika, że nigdy nie spotkał się z prawdziwym Josefem Švejkiem, który żył w tamtych czasach w Pradze i był stolarzem.

 

[eg]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress