„Którędy szedł anioł” – trzecia książka Jana Balabána już po polsku

IMG_3036_polsko_foto_David_Konecny

„Którędy szedł anioł” to trzecia książka Jana Balabána, która ukazuje się po polsku | fot. materiał promocyjny

Martin Vrána dorasta na ostrawskim blokowisku w ponurych czasach realnego socjalizmu, nowa rzeczywistość lat dziewięćdziesiątych okazuje się jednak niewiele radośniejsza…

Kto nam kazał tu żyć? Tu, wśród krzaków, których ogołocone gałęzie przyodziały się teraz w strzępy plastikowych worków. Tu, gdzie płaty żelaza kruszą się od rdzy, gdzie żelazo jest zmęczone, barierka wygięta, szyny puste, domy zamknięte, okna mętne i brudne od nieprzyjaznych spojrzeń i ciągłego gapienia się na niskie niebo, z którego sączy się paskudna marcowa mżawka.

Martina i innych bohaterów książki Którędy szedł anioł spotykamy w przełomowych dla nich momentach, kiedy wszystko, na czym opierali swoje dotychczasowe życie, nagle zostaje podane w wątpliwość.

Bohaterowie powieści, zwyczajni ludzie, nierzadko ciężko doświadczeni przez los, zabierają nas w świat pełen surowego piękna, melancholijnych i ciemnych, jakby wiecznie przyprószonych sadzą obrazów górniczego miasta. Świat przerażający i pusty, a jednak – zdaje się mówić Balabán – stworzony po to, by się w nim zadomowić. Mimo wszystko.

Którędy szedł anioł to trzecia książka Jana Balabána w Polsce, poprzednie Wakacje/ Możliwe, że odchodzimy (2011, Afera) i Zapytaj taty (2013, Książkowe Klimaty) zyskały uznanie czytelników i krytyki.

Miło nam poinformować, że Novinka.pl jest patronem medialnym książki Którędy szedł anioł.

Jan Balabán to urodzony w 1961 w Šumperku prozaik, tłumacz i publicysta, jeden z najwybitniejszych pisarzy czeskich. Zbiór jego opowiadań Możliwe, że odchodzimy zyskał najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera w kategorii Proza Roku 2005 oraz tytuł Czeskiej Książki Dziesięciolecia. Za powieść Zapytaj taty przyznano mu pośmiertnie nagrodę Magnesia Litera w kategorii Książka Roku 2010. Balabán był pisarzem osobnym, niewpisującym się w żaden z głównych nurtów współczesnej prozy czeskiej, obrońcą życiowych rozbitków, mrocznej Ostrawy i nieśmiałej wiary w Boga. Zmarł nagle, w wieku 49 lat w 2010 roku w Ostrawie.

Ktoredy_szedl_aniol_front_plaskiDANE KATALOGOWE KSIĄŻKI

Tytuł książki: Którędy szedł anioł
Autor: Jan Balabán
Tytuł oryginału: Kudy šel anděl
Przekład: Olga Czernikow
Cena brutto: 34,00 zł
Liczba stron: 240
Format: 125×185
Oprawa: miękka, skrzydełka
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2015, wydawnictwo Afera
ISBN: 978-83-937711-9-6

 

[red]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress