Koszyce: Słowaccy Salezjanie pracują na rzecz Romów w dzielnicy Luník IX

Koszyce, Luník IXfot. Ariarix

Od 2008 roku Salezjanie są obecni w Koszycach, gdzie angażują się na rzecz społeczności Romów. Prowadzą kościół, ośrodek duszpasterski i młodzieżowy. Teraz zaangażowali się na rzecz odremontowania i przeróbki kompleksu mieszkalnego w największej siedzibie Romów na Słowacji w dzielnicy Luník IX. Chcą pomóc i zapewnić schronienie Romom, którzy żyją w trudnych warunkach społecznych.

Dostrzegamy pewne oznaki nadziei w osobach i rodzinach romskich, i odczytujemy je jako możliwość stworzenia wspólnoty osób, które chcą wzrastać i ukazać swoim bliskim nową możliwość – powiedział delegat inspektorialny ds. misji, ks. Peter Jacko, w wywiadzie dla Agenzia SiR (Serwis Informacji Religijnej). – Głównym celem wspólnoty salezjańskiej jest zapewnienie opieki osobom i ludziom młodym z marginesu, którzy żyją w bardzo trudnych warunkach społecznych.

Kompleks mieszkalny powstanie w budynku, który Salezjanie kupili od gminy za symboliczną cenę 1 euro. Powstanie w nim 30 pomieszczeń, w których będzie mogło zamieszkać około stu osób. W ramach tego programu opieki społecznej i mieszkaniowej wspólnota salezjańska chce, poza dostarczeniem schronienia, poprosić tych, którzy tam zamieszkają, o pomoc w remoncie. – Nie wszyscy są przyzwyczajeni do pracy, ponieważ są bardziej nastawieni na używanie niż tworzenie. Chcemy zmienić tę ich postawę. Nie wiemy, czy ten proces pójdzie szybko, ale jesteśmy gotowi oddać wszystkie nasze siły w tym celu – dodał ks. Peter Besenyei, delegat inspektorialny ds. duszpasterstwa Romów.

Dzielnica Luník IX obecnie jest zamieszkana prawie że wyłącznie przez Romów, którzy mieszkają w przeludnionych pomieszczeniach i często są pozbawieni minimalnego standardu usług.

(red, infoans.org)

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress