Kino na Granicy 2015 – przewodnik dla początkujących i średniozaawansowanych

Tegoroczna majówka w Cieszynie i Czeskim Cieszynie potrwa 6 dni. 17. Przegląd filmowy Kino na Granicy rozpocznie się 28 kwietnia i potrwa do 3 maja. Na zdjęciu przejście graniczne na Moście Przyjaźni. W tle widać kultową kawiarnię Avion | fot. ŁG

Jeśli majówka to tylko w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Na te kilka dni na przełomie kwietnia i maja, za sprawą Przeglądu filmowego „Kino na Granicy”, Cieszyn staje się środkowoeuropejską stolicą kultury. To piękne, zabytkowe, ale na co dzień raczej senne, zapomniane przez świat i zarządców transportowych miasteczko przeżywa najazd festiwalowych gości. Rewolucje rodzą się w tutejszych kawiarniach, hektolitry piwa znikają w hospodach w Czeskim Cieszynie, a ulica Hlavna/Główna tuż za polsko-czeską granicą z powodzeniem może konkurować z sopockim Monciakiem czy krakowską ulicą Mostową.

Po co ten tekst?

Chcę zachęcić Was do przyjazdu do Cieszyna w najbliższy weekend. Na końcu umieściłem konkurs, do wzięcia jest jeden podwójny karnet. Zdaję sobie sprawę, że wiele z tych informacji dla stałych bywalców jest oczywistych, ale nawet oni będą mogli się przekonać co obecnie w cieszyńskiej trawie piszczy (sporo rzeczy się zmieniło).

Mam nadzieję, że ten tekst przyda się – przede wszystkim – osobom, które po raz pierwszy wybierają się na Kino na Granicy.

Krótko: Wpadaj na majowy weekend do Cieszyna. Na dole tekstu wygrasz podwójny karnet.

Program

Oczywiście najważniejszy jest festiwal. A tak naprawdę przegląd. Organizatorzy od lat konsekwentnie unikają nazywania swej imprezy festiwalem. Tak więc najważniejszy jest Przegląd filmowy Kino na Granicy. W tym roku rozpocznie się 28 kwietnia, a zakończy 3 maja. To już 17. edycja tej filmowej imprezy, która od początku za cel stawia sobie prezentację najciekawszych zjawisk w polskiej, czeskiej i słowackiej kinematografii. Poza nowościami czeskimi, polskimi i słowackimi widzowie mają szansę zobaczyć także filmy węgierskie, ukraińskie, przypomnieć sobie środkowoeuropejską filmową klasykę, wziąć udział w dyskusjach i spotkaniach oraz wysłuchać koncertów. Wszystkie wydarzenia, filmy czy informacje festiwalowe są dwujęzyczne (polsko-czeskie). Brak znajomości języka czeskiego nie jest żadną barierą.

Istnieją dwa modelowe typy festiwalowych widzów. Jedni całe dnie spędzają w ciemnych i dusznych kinowych salach, drudzy cieszą się atrakcjami, jakie oferują oba miasta i nie zawsze zdążą na film. Osobiście przeżyłem kiedyś Kino na Granicy nie oglądając żadnego filmu. W tym roku organizatorzy przygotowali 105 propozycji filmowych i sporo wydarzeń towarzyszących. Mam swoje typy, nie będę ich Wam jednak zdradzał. Wejdźcie na stronę organizatora i wybierzcie co Was interesuje.

Krótko: 105 filmów w 6 dni. Spokojnie wybierzesz coś dla siebie.

Dojazd [samochodem; z Krakowa, Katowic, Warszawy, Wrocławia]

Dotarcie do Cieszyna spokojnie mogłoby być trzynastą pracą Herkulesa. Najprostszy jest samochód. Z Krakowa najłatwiej wybrać drogę przez Wadowice i Bielsko-Biała (w zależności od korków w Andrychowie, droga powinna Wam zabrać około 2 godzin i 30 minut). Z Katowic najprościej jest jechać wiślanką (DK 81) przez Żory (to mniej więcej 60 minut). Z Katowic można wybrać także alternatywną trasą przez Tychy, Pszczynę, Bielsko-Biała (osobiście wolę wiślankę). W Cieszynie zakończył się już remont kanalizacji, a więc do poruszania się po mieście nie jest potrzebny – jak było to w zeszłym roku – czołg. Parkowanie w strefie jest płatne od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 17:00 oraz w soboty od godziny 08:00 – 14:00. Pierwsza godzina parkowania to 2 zł, kolejne są nieco droższe. Umówmy się jednak, że Cieszyn to nie jest Kraków. Można zaparkować parę kroków dalej (np. okolice ulicy Michejdy czy Świeżego) i do rynku dostać się w 5 minut spacerkiem. Poza tym w piątek mamy święto. Strefy macie tu.

Pociąg. Ponoć jest. Ktoś o nim kiedyś słyszał. Ktoś go widział. Gorzej z dworcem. Jego się już nie zobaczy i nie liczcie by w Cieszynie w okolicach, gdzie zatrzyma się pociąg skorzystać z toalety. Sorry, taki mamy klimat. Z Katowic z przesiadką w Czechowicach-Dziedzicach. Trzy razy dziennie, jadą 2 godziny i 16 minut.

Busy. Z Katowic Bus Brothers odjeżdża z placu Andrzeja (na tyłach dworca PKP). Napiszę tylko, że Bus Brothers bardziej przypomina puszkę sardynek niż pojazd. Jestem przekonany, że dacie radę (nie zakładajcie tylko szpilek i najlepszego garnituru). Cena biletu normalnego to 14 zł, rezerwacja nie jest wymagana, przygotujcie się jednak na to, że wejście do pojazdu przypomina trening MMA.

Z Krakowa za to prawdziwy luksus. Poważnie. Jest Interpalm i Lajkonik. Wyjeżdżają z tego samego stanowiska dworca autobusowego w Krakowie (RDA). Lajkonik jedzie przez autostradę i jest szybciej. Interpalmem jechałem wczoraj, cały bilet z Krakowa – 21 zł. W zasadzie nie trzeba sprawdzać rozkładu, od rana do późnego wieczora odjeżdżają dosyć regularnie.

Z pomocą może też przyjść grupa Śląsk Cieszyński w Krakowie – znajdziecie tu sporo ogłoszeń od osób, które planują samochodową podróż do Cieszyn z Krakowa i szukają współpasażerów. Taki nasz cieszyński BlaBlaCar.

Ważne: kiedy wysiądziecie z busa w Cieszynie na dworcu (tzn. punkcie przesiadkowym) możecie mieć wrażenie, że zostaliście wyrzuceni z pojazdu za głośne zachowanie, gdzieś w środku działań wojennych na wschodniej Ukrainie. Nie martwcie się, nic się nie stało. Tak to właśnie wygląda w Cieszynie.

Co prawda miasto w 2010 roku wydało 183 tys. złotych na opracowanie strategii promocji turystyki, ale w miejscu, gdzie wysiadają turyści nie ma żadnej tabliczki informującej, w którą stronę należy pójść. Kiedy staniecie i za sobą będziecie mieli kolejowe tory (za torami jest sklep Kaufland), należy iść przed siebie (pod górkę). Kiedy miniecie budynek sądu z lewej, należy skręcić w prawo. Teraz jesteście na rynku. Tutaj znajduje się Kino Piast, jeden z najważniejszych obiektów festiwalowych.

Z Warszawy najprościej jest przyjechać pociągiem (IC lub TLK) do Zebrzydowic. To miasto położone kilkanaście kilometrów od Cieszyna. Można spróbować z połączeniem do Cieszyna, pamiętajcie jednak, że nie przypadkiem na Facebooku dworzec PKP w Zebrzydowicach funkcjonuje pod nazwą Ruiny Dworca PKP w Zebrzydowicach [pozdrawiamy prof. Radka Zenderowskiego, ponoć autora tego pomysłu]

Istnieje połączenie autobusowe Wrocław – Cieszyn. Nigdy nie korzystałem.

Krótko: Najlepiej wziąć auto. Bez problemu dostaniecie się busem z Krakowa, ale da się i z Katowice. Dla chcącego nic trudnego.

Spanie

Z tym zawsze jest problem, ale nie ma się co załamywać [znam parę osób, u których spokojnie przenocujecie na podłodze ;- )]. Wieś gmina niesie, że są wolne miejsca w DSN (akademik Uniwersytetu Śląskiego przy Niemcewicza 8). Przed chwilą pytałem w Academicusie – wszystko jest zarezerwowane, ale sytuacja jest dynamiczna i może się coś zwolni. Wszystkie możliwe miejsca noclegowe znajdziecie tutaj. Spokojnie przyjeżdżajcie, zawsze ktoś Was „przytuli” na noc, jak zawsze coś się znajdzie, w tym roku nie będzie inaczej. Warto pytać w Biurze Organizacyjnym lub u chłopaków z Hostelu Trzech Braci przy Menniczej. Nikt nie wie tyle o miejscówkach do spania co oni. A na przyszłość: szukając miejsca do spania uderzajcie najpierw do nich – spoko ekipa i co ważne mają u siebie w hostelu minigolfa…

Krótko: Przyjedźcie! Dobrzy ludzie Wam pomogą.

Poruszanie się

Most Przyjaźni jest zamknięty dla samochodów. Wjazd z Cieszyna do Czeskiego Cieszyna odbywa się Mostem Wolności | fot. ŁG

W Cieszynie wszędzie jest blisko. Wszystko odbywa się na niewielkiej przestrzeni po polskiej i czeskiej stronie. Przy rynku w Cieszynie jest Kino Piast. Schodząc ulicą Menniczą po lewej stronie jest Teatr im. Adama Mickiewicza – jedna z ważniejszych miejscówek przeglądu. Od niego idąc w dół dochodzicie do Wzgórza Zamkowego (tu odbędą się koncertu i kino plenerowe). Obok Wzgórza Zamkowego jest Most Przyjaźni (tutaj w budynku byłej Strażnicy znajdziecie Biuro Organizacyjne – na co dzień siedziba cieszyńskiej Krytyki Politycznej). Rynek w Czeskim Cieszynie również znajdziecie bez trudu – idąc ulicą Hlavną/Główną, a stąd dwa kroki jest do Kina Central.

Uwaga dla kierowców: Most Przyjaźni jest zamknięty, ruch obustronny odbywa się Mostem Wolności.

Gdyby Twoja dziewczyna wypiła za dużo piwa Brackiego na koncercie Mister D.: Cieszyńskie Halo Taxi (24 h) – (33) 852 19 19.

Krótko: Wszędzie jest blisko – życzymy miłego spaceru, ale podajemy też telefon na taksówkę.

Zakupy

Cieszyn to miasto, w którym nie ma sklepu nocnego. Nie, nie przesłyszeliście się. Na stacji benzynowej nie ma produktów spożywczych, jest za to spory wybór napoi alko- i bezalkoholowych. Statoil zaprasza też na hot-dogi. Najbliższy nocny to Carrefour Express w Skoczowie przy Cieszyńskiej 25 na stacji BP (10 minut jazdy samochodem z Cieszyna). Żabka przy Głębokiej otwarta do 23. Pamiętajcie, że 3 maja po czeskiej stronie nie ma święta – tam Billa i Tesco otwarte do godzin wieczornych.

Krótko: nie zapomnij zrobić zakupów przed 23.

Płacenie

Po polskiej stronie korony na pewno przyjmują w klubokawiarni Presso. W Czechach złotówkami zapłacicie prawie wszędzie. Kurs może być mniej opłacalny – 100 koron może kosztować 20 zł (czyli z 20 procent drożej niż w kantorze), dlatego warto mieć w kieszeni trochę koron. W czeskich knajpach spokojnie zapłacicie polską kartą płatniczą. Głęboko schowajcie gdzieś historie o gangsterskim przeliczniku lub po prostu zmieńcie bank. Mam konto w mBanku i czasem kartą opłaca się zapłacić bardziej niż kupić korony.

Krótko: W Czechach prawie wszędzie przyjmują złotówki, ale miej ze sobą trochę koron.

Wejścia do kawiarni Presso broni różowy jeleń | fot. ŁG

Wifi

Wiadomo, uzależnieni od Facebooka i portalu Novinka.pl ; -) Z wifi spokojnie skorzystacie w klubokawiarni Presso (najlepsza kawa w mieście, czeskie piwo i Brackie, znajdziecie ją na Wzgórzu Zamkowym obok charakterystycznego różowego jelenia) oraz w Zapiecku (świetne domowe jedzenie przy Sejmowej 4).

Krótko: na wifi wpadnij do Presso i Zapiecka.

W miejsce kultowej knajpki serwującej browar Sachsenberg w Czeskim Cieszynie powstała kawiarnia Love Cakes | fot. ŁG

Kawa

Ulubiona – już pisałem – w kawiarni Presso (kawa, lody, desery, piwo i gazety dla gości). W okolicy rynku w Cieszynie warto odwiedzić Cafe Muzeum w budynku Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Miła kawiarnia jest w legendarnym Avionie (przy Moście Przyjaźni po czeskiej stronie). Na miejsce kultowej knajpki serwującej browar Sachsenberg w Czeskim Cieszynie powstała kawiarnia Love Cakes (nie wszedłem jednak do środka – odstraszyła mnie nazwa). Nowa kawiarnia jest też na Cieszyńskiej Wenecji (U Janka, Przykopa 30). Nie potrafię o niej nic więcej powiedzieć, ale w wolnej chwili sam zobaczę i spróbuję.

Krótko: na kawę idź do Presso, Cafe Muzeum lub Avionu.

Jedzenie

Domowe – w odnowionym (bo wrzosowym) Zakątku i w Zapiecku. Czeskie w Hotelu Central obok Kina Central oraz w Lokalce na Hlavnej. Świetna pizza w Pizzerii da Capo w Czeskim Cieszynie (Sokola Tumy, boczna od Hlavnej). Dobre śniadania, pierogi i sałatki w Pod Merkurym na rynku w Cieszynie. Fajny burgerowy fast food w Limonce (Rynek 19). I absolutny hit – nowa rewelacyjna wegetariańska knajpa na Stromej (pomiędzy Teatrem im. Adama Mickiewicza a Zamkiem Cieszyn) – Wegechatka.

Cieszyn doczekał się jadłodajni wegetariańskiej z prawdziwego zdarzenia. Na zdjęciu Wegechatka przy ukrytej między Teatrem im. Adama Mickiewicza a Zamkiem Cieszyn ulicy Stromowej | fot. ŁG

Zniknęła Restauracja Pod Jeleniem (i Szybki Jeleń) na rynku w Cieszynie oraz lubiane przeze mnie – jednak niedoceniane przez znajomych : -) – Colorsy na Hlavnej.

Krótko: głodny na pewno z Cieszyna nie wyjedziesz.

Piwo

O Boże… Wszędzie. Najlepiej w Presso (spory wybór piw, w tym małe browary), U Huberta przy Hlavnej, pod parasolkami na rynku w Cieszynie, a i tak skończymy w Orlicy przy Hlavnej (cieszyńska wersja krakowskiego Pięknego Psa – ostatni klienci wychodzą, kiedy już jest jasno).

Straciliśmy dwie ważne miejscówki: nie ma już baru Cieszyńska Wenecja :- ( oraz knajpy Sachseberg.

Krótko: na Kinie na Granicy króluje Brackie oraz czeskie piwo.

Marihuana

„W mojej kamienic los w centymetrach się liczy”, dlatego pewnie sporo z nas by zapaliło po czeskiej stronie Olzy. Niedawno policja w Czeskim Cieszynie wydała ulotkę o niebezpieczeństwie związanym z narkotykami – dobrze jest się z nią zapoznać. Popytacie w knajpach przy Hlavnej/Głównej lub w okolicach rynku. Na pewno coś znajdziecie. Tylko z głową.

Krótko: Popytaj po czeskiej stronie, a znajdziesz.

Sport

Tydzień poza domem to jednak sporo. Niektórzy opuszczą bokserskie treningi, rozgrywki w ping ponga lub puszczanie latawców. A formę budować trzeba. Na wszystkich amatorów rolek czeka świetna trasa wzdłuż Olzy (od Mostu Wolności do kładki), a na tych, którzy potrzebują mocniej się spocić czeka klub fitness ProActiv w Czeskim Cieszynie (tuż obok autobusowego dworca w Czeskim Cieszynie), gdzie wspólnie ćwiczą Polacy i Czesi.

Krótko: rolki i fitness w Czechach

Do zobaczenia w Cieszynie!

Cieszyński rynek jest już gotowy na Kino na Granicy. Widać ratusz i charakterystyczną kostkę, symbol imprezy | fot. ŁG

P.S. A teraz konkurs. Do wygrania jest jeden podwójny karnet 3-dniowy na Kino na Granicy. Do środy do godz. 20. czekamy na Wasze komentarze tutaj (konkurs uruchomimy w poniedziałek o godz. 15:00). Napiszcie dlaczego chcielibyście wziąć udział w Kinie na Granicy. Wszystkie chwyty dozwolone. Mogą być wierszyki, rysunki, komiksy, zgrabne haiku lub po prostu ciekawe wypowiedzi. Nasze subiektywne jury wybierze najciekawszy głos, a jego Autor/-ka otrzyma podwójny 3-dniowy karnet. Ogłoszenie wyników w czwartek o 10:00.  Powodzenia!

[Łukasz Grzesiczak]

Podoba Ci się co robimy? Zostań z nami!

Lubisz obrazki? Śledź nas na Instagramie.
140 znaków wystarczy? Jesteśmy na Twitterze
Chcesz wiedzieć z pierwszej ręki? Lubisz dyskusję? Obserwuj prywatny profil Łukasza Grzesiczaka na Facebooku.
Novinka.pl ma też swój oficjalny profil na Facebooku

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress