Kiedy indziej. Pavol Rankov w Poznaniu

Słowacki pisarz Pavol Rankov | fot. kadr z filmu promującego laureatów Europejskiej Nagrody Literackiej

W najbliższą niedzielę (27 października) ceniony słowacki pisarz Pavol Rankov spotka się z czytelnikami w poznańskiej kuboksięgarni Głośna przy ulicy św. Marcina 30.

Jeden z najbardziej utytułowanych słowackich pisarzy, laureat m.in. Europejskiej Nagrody Literackiej, Pavol Rankov, o wielu rzeczach tym razem nie opowie. Ledwie o kilku – najciekawszych, które zechce nam zdradzić. Być może dowiemy się, jak zbić fortunę na jajecznicy w proszku, albo ile słów wystarczy, żeby opisać Bratysławę. Dlatego też osoby, które sądziły, że poznają tajemnicę piękna i prawdy, zapraszamy kiedy indziej.

Pavol Rankov debiutował niemal 20 lat temu zbiorem opowiadań pt. „Z perspektywy czasu”, w którym eksperymentował z realizmem i fantastyką. Po kilku kolejnych tomach opowiadań, m.in. zbiorze pt. „Bratysława jest mała”, wydał powieść pt. „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”, uznawaną za najlepszą słowacką książkę ostatnich lat, adaptowaną także na deskach Słowackiego Teatru Narodowego. Bywa przewrotny.

Czytaj: Pavol Rankov „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” [fragment]

Prowadzenie: prof. Bogusław Bakuła – historyk literatury polskiej, slawista, kierownik Zakładu Komparatystyki Literackiej i Kulturowej w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Tłumaczenie: Tomasz Grabiński – tłumacz książek Pavola Rankova na język polski.

Spotkanie odbędzię sie w ramach Festiwalu Endemity. Strona wydarzenia na Facebooku.

[materiał organizatorów]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress