Katowice dla VACLAVA HAVLA. Niezwykłe spotkanie 18 grudnia w rocznicę śmierci Pana Prezydenta

Dla wielu z na był ikoną wolności, symbolem politycznej mądrości, uosobieniem inspirującego intelektualisty. Niewielu z nas znało go osobiście, ale poznawaliśmy go – osobiście należę do tej grupy – przez jego twórczość i teksty.  Dlatego w najbliższą środę (18 grudnia) chcielibyśmy spotkać się w Katowicach i w drugą rocznicę jego śmierci powspominać Vaclava Havla. Jest nam ogromnie miło, że udało się nam namówić do tego wielu znawców Czech oraz działalności i myśli niezwykłego prezydenta. Najważniejsze jednak, byście Wy chcieli spotkać się z nami i na swój sposób powspominać niezwykłego Czecha.

Na miejsce naszego spotkania wybraliśmy katowicką Bellmer Cafe przy ulicy Warszawska 2. Wydaje się, że miejsce jest nadzwyczaj odpowiednie – gdzie indziej, jak nie w teatralnej kawiarni można wspominać człowieka teatru jakim był Vaclav Havel. Mamy nadzieję, że będzie trochę śmiesznie, a trochę zabawnie. Będzie kofola i będą lentilki, spróbujemy się wpisać w wielką czeską akcję „podwinięte nogawki dla Havla”. Dlatego, kto podwinie nogawki swoich spodni może liczyć na słodki poczęstunek.

Zaczniemy o godz. 18.00 (18 grudnia, środa). Najpierw mieszkańcy Katowic i zaproszeni goście przeczytają krótki – 2-3 minutowy – fragment dowolnie przez siebie wybranego utworu Vaclava Havla. Publiczność wybierze zwycięzcę tego happeningu, do niej/niego trafi zgrzewka kofoli. Udział w tej części spotkania potwierdzili już m.in.: Wojciech Brzoska, poeta i lider zespołu Brzoska&Gawroński; Piotr Fuglewicz, Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, ceniony działacz społeczny, zadeklarowany czechofil; katowiczanin i popularny tłumacz czeskiej literatury Jan Stachowski; Kamil Rodzik ze Stowarzyszenia „Panorama Kultur” oraz Małgorzata Krakowiak, autorka tekstów do przewodnika „Polsko-czeski pejzaż kulturowy”. Mamy nadzieję, że ta lista do najbliższej środy uzupełni się o kolejne nazwiska. Najbardziej liczymy jednak na Was. Każdy kto tylko zechciałby przeczytać swój ulubiony krótki fragment utworu Vaclava Havla może to zrobić i zawalczyć o atrakcyjną nagrodę. Wystarczy do 12 grudnia (wtorek) do godziny 18.00 zgłosić swoją chęć mailowo na adres: lukasz@novinka.pl.

[UPDATE] Fragment twórczości Vaclava Havla przeczytają także: Dorota Stabik, redaktorka Radia Katowice i ulubiony głos wszystkich stojących w korkach; Piotr Spyra, polityk i wicewojewoda śląski; Jacek Tomaszewski, CEO Bezwyjatku.pl, przed którym śląskie social media nie mają żadnych tajemnic.

[UPDATE] Fragment twórczości Vaclava Havla przeczytają także: Luděk Vašta, tłumacz czeski, od lat odkrywający uroki Polski na rowerze oraz Agnieszka Malí, bohemistka i wokalistka o cynamonowych lokach

Po czytaniu Havla zapraszamy na godzinną dyskusję o jego twórczości i znaczeniu dla nas. Zastanowimy się – w towarzystwie bohemistycznych sław i znawców nie tylko czeskiej kultury – czy Vaclav Havel mógłby być polskim prezydentem. W spotkaniu udział wezmą: dr Ewa Ciszewska (filmoznawczyni z Łodzi, przed którą żaden czeski i słowacki film nie ma żadnych tajemnic), Andrzej S. Jagodziński (dyplomata, tłumacz i przyjaciel Vaclava Havla), Emil Majuk (kulturoznawca, politolog, prezes Stowarzyszenia „Panorama Kultur”), Jarosław Makowski (filozof, publicysta, szef Instytutu Obywatelskiego) oraz Jan Stachowski (były dyplomata, tłumacz czeskiej literatury, który zrobił dla czeskiej literatury w Polsce więcej niż James Bond dla Zjednoczonego Królestwa).

I Novinka.pl zaakcentuje nieco swoją obecność. Redaktor Ewa Gajewska z wdziękiem Karola Strasburgera poprowadzi wielkie czytanie Havla, a niżej podpisany bogatszy o lekturę książki poświęconej Ewie Drzyzdze będzie moderatorem późniejszej dyskusji. Choć taki zestaw gości gwarantuje, że to spotkanie spokojnie obyłoby się bez prowadzącego.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Polsko-czeski pejzaż kulturowy” organizowane jest przez Stowarzyszenie Panorama Kultur. Projekt
„Polsko-czeski pejzaż kulturowy” uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu Forum Polsko-Czeskie:
wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2013 r.

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress