Kateřina Tučková w Krakowie. Pisarka spotka się z polskimi czytelnikami

Kateřina Tučková spotka się z polskimi czytelnikami | fot. materiał prasowy

Kateřina Tučková – obecnie najlepiej sprzedająca się czeska pisarka – będzie gościem Conrad Festival oraz Targów Książki w Krakowie. Autorka promuje swoją książkę „Boginie z Žítkovej“, która ukazała się właśnie po polsku nakładem Wydawnictwa Afera w tłumaczeniu Julii Różewicz.

Kateřina Tučková jest pisarką, kuratorką wystaw i świeżo upieczoną doktor historii sztuki. Mocne wejście na sąsiedzki rynek literacki zawdzięcza dwóm powieściom „Vyhnání Gerty Schnirch” („Wypędzenie Gerty Schnirch”), w której porusza problem wypędzenia brnieńskich Niemców i „Žítkovské bohyně“ („Boginie z Žítkovej“), gdzie opisuje mroczne losy „czeskich szeptuch”- zamieszkujących do niedawna Białe Karpaty kobiet obdarzonych wyjątkową mocą.

– Tučková nie pisze szybko. Napisanie jednej książki zajmuje jej średnio trzy lata. Ale też nie są to powieści małych rozmiarów. I nie są to powieści byle jakie. Jej udane połączenie powieści historycznej z fikcją okazało się strzałem w dziesiątkę – książkę „Boginie z Žítkovej“ kupiło dotąd ponad 85 000 czeskich czytelników – tłumaczy Julia Różewicz, tłumaczka książki. – To skrupulatna badaczką dziejów i uparta dziewczyna, która żeby wczuć się w sytuację swojej bohaterki, wypędzonej Niemki, sama udała się nocą, pieszo trasą dawnego „pochodu śmierci” pchając dziecięcy wózek, a w ramach zbierania materiałów do „Bogiń z Zitkovej” biegała po surowych szczytach Kopanic próbując wyciągnąć od często mało jej przychylnych mieszkańców gór jak najwięcej informacji o tamtejszych „czarownicach” – uważa Julia Różewicz.

Tučková jest laureatką Nagrody Josefa Škvoreckiego, wielu nagród czytelników (Magnesia Litera 2010 i 2012, Česká Kniha 2012). Książka „Boginie z Žítkovej“ uzyskała tytuł Czeski Bestseller jako najlepiej sprzedająca się książka w 2012.

Jak zapewnia Julia Różewicz, Tučková nie przyjedzie z Czech z pustymi rękami. Przywiezie do Krakowa domowy morawski trunek po którym prawdopodobnie wszyscy uwierzymy w magię… Czeska pisarka oraz jej tłumaczka Julia Różewicz będą bohaterkami piątkowego (24 października, godz. 16) spotkania w krakowskiej klubo-księgarni Bona books and cofee (Kraków, Kanonicza 11). Rozmowa, którą moderuje Łukasz Grzesiczak z Novinka.pl, odbędzie się w ramach Conrad Festival.

Ci, którzy nie dotrą na piątkowe spotkanie będą mieli szanse zdobyć autograf pisarki na Targach Książki: w sobotę 25 października od godz. 13.00 na stoisku B18 (Wydawnictwo Afera), a od godz. 14.00 na stoisku A15 (Książkowe Klimaty).

Kup książkę

[red]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress