Już jest 13. numer kwartalnika „Herito”

Ukazał się 13. numer polsko i angielskojęzycznego kwartalnika „Herito” | fot. materiał prasowy

Najnowszy numer – wydawanego przez krakowskie Międzynarodowe Centrum Kultury społeczno-kulturalnego – kwartalnika „Herito” jest już w sprzedaży. Tym razem motywem przewodnim pisma jest poszukiwanie środkowoeuropejskiej pamięci.

„Każda wspólnota wypracowuje specyficzne sposoby zapamiętywania, ale też zapominania niewygodnych faktów. Ars memoriae i ars oblivionis stanowią nierozłączną parę. Wspólna pamięć jest sferą, którą codziennie na nowo konstruujemy, mimo że ludzie twierdzą, iż istota ich tożsamości jest niezmienna. O ile historia stanowi zamkniętą strukturę, o tyle pamięć jest otwarta zarówno dla jednostek, jak i dla zbiorowości. Pamięć zbiorowa bardziej rekonstruuje, niż rejestruje przeszłość. Przy czym pamięć w odróżnieniu od historii nie musi być jednoznaczna! Mamy dzisiaj do czynienia nie tylko z odzyskiwaniem pamięci i polifonią pamięci, lecz także – a może przede wszystkim – z konfliktami pamięci, z pamięcią „naszą i waszą”, z pamięcią kłopotliwą, z manipulacją pamięcią, z jej sakralizacją, zawłaszczaniem i instrumentalizacją. Idąc tym tropem, staramy się w tym numerze nie tylko rozeznać w naturze konfliktów pamięci, ale również rozejrzeć w otaczającym nas, Środkowoeuropejczyków, krajobrazie pamięci. Bo zacząć trzeba przede wszystkim od siebie”- pisze Jacek Purchla w wprowadzeniu do 13. numeru pisma.

W najnowszym numerze pisma znaleźć można między innymi teksty Stanisława Obirka o potrzebie dialogu , Ewy Chojewskiej o górnośląskich konfliktach pamięci i Elżbiety Janickiej, która zastanawia się, czy pamięć o Holokauście jako zbrodni dokonanej na Żydach zagraża dzisiaj dominującej heroiczno‑martyrologicznej polskiej opowieści o przeszłości? Ponadto w nowym „Herito” znajdziemy niepublikowany wywiad Katarzyna Romańczyk z Leopoldem Ungerem o Europie i Europejczykach.

Więcej

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress