Jáchym Topol „Warsztat diabła” [zapowiedź]

Młody mężczyzna ucieka z Terezina – czeskiej twierdzy, w której hitlerowcy założyli obóz koncentracyjny. Nie ma ze sobą nic prócz Pajączka – pendrive’a zawierającego bazę adresową bogatych osób ocalałych z Holokaustu.

Za ich pieniądze wspólnie z wujkiem Lebo i młodymi ludźmi z całego świata założyli komunę: turystom odwiedzającym Terezin sprzedawali T-shirty z Franzem Kafką, serwowali getto pizzę, organizowali dla nich Warsztaty Radości. Jednak władzom nie spodobała się ta działalność, więc postanowiły ją ukrócić.

A teraz mężczyzna wyrusza na Białoruś, by zaangażować się w budowę nowego muzeum…

Czy pamięć o największych zbrodniach totalitaryzmów można przekuć w lukratywny biznes, a symboliczne miejsca kaźni zamienić w atrakcyjne cele turystycznych wycieczek?

Przeczytaj:
Julius Fučík według Jáchyma Topola [czyli z notatnika recenzenta książkowego]

Topol po raz kolejny okazuje się mistrzem groteski, wrzuca czytelnika w niemal karnawałową, surrealistyczną fabułę. Jednak po drodze do masowych grobów w Europie Wschodniej zadaje podszyte subtelną ironią pytania o naszą refleksję nad historią i obraz świata, który się z niej wyłania.

„Z cienia Kundery wychodzi nowe pokolenie czeskich pisarzy. Topol z pewnością należy do najważniejszych z nich” – napisał o tej książce Tibor Fischer, a „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał ją „eskapadą przez podziemne bunkry i jaskinie europejskiej świadomości”, która „jest dla czytelnika prawdziwym wyzwaniem”.

[red/materiały prasowe]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress