Grzesiczak pyta (1): Które kobiety są piękniejsze – Czeszki, Polki czy Słowaczki?

Czeszka Tatiana Kucharova – Miss World z 2006 roku | fot. Rosengurtt (CC BY-SA 3.0)

– De gustibus non est disputandum – nieoczekiwanie odpowiada mi pewien pisarz, który prosi o zachowanie anonimowości. A szkoda, bo – jak wiem – kto jak kto, ale on o Czeszkach, Polkach i Słowaczkach wie naprawdę sporo. O anonimowość zabiegają także niemal wszyscy moi rozmówcy. Żaden facet nie chce rozmawiać ze mną o pięknych kobietach. Pod nazwiskiem, bo anonimowo mają sporo do opowiedzenia.

Próbuję zatem podeprzeć się statystyką. Miss World to rozgrywany od 1951 roku największy i najsłynniejszy międzynarodowy konkurs piękności. Tylko raz Polka na swoją głowę założyła koronę Miss – była to Aneta Kręglicka, która zwyciężyła w tym konkursie w 1989 roku. W 2006 roku – nota bene podczas wyborów najpiękniejszej kobiety świata w Warszawie – Miss World została czeska modelka – urodzona na Słowacji w Trnavie, ale wychowana już w Opocznie w Czechach w pobliżu polskiej granicy – Taťána Kuchařová. W historii tego konkursu nigdy nie tryumfowała Słowaczka. Zatem remisowe zwycięstwo Czeszek i Polek.

Miss Universe to drugi pod względem popularności międzynarodowy konkurs piękności, który funkcjonuje od 1952 roku. W 2002 roku zwyciężczynią konkursu była urodzona w ukraińskim Charkowie Polka reprezentująca Panamę – Justine Pasek. Ojciec modelki jest Polakiem, o ona sama ma obywatelstwo polskie. W ponad 60-letniej historii tego konkursu nigdy nie zwyciężyła Czeszka, ani Słowaczka. Reasumując: nieznaczna przewaga Polek nad Czeszkami i Słowaczkami.

Ekspertka: Polki najpiękniejsze z powodu różnorodnych typów urody

Na rozmowę o Czeszkach, Polkach i Słowaczkach – na szczęście – dała namówić się ekspertka. Katarzyna Denkowska jest product managerką portalu MaxModels.pl i o świecie modelingu czy kobiecego piękna wie naprawdę sporo. – Zacznę asekuracyjnie: na co dzień staram się unikać odpowiedzi na tak postawione pytania. Wikłają odpowiadającego w grę ze stereotypami i – jak to ze stereotypami bywa – malują świat na czarno i biało. Nie zajmowanie jednak stanowiska jest nudne, zwłaszcza w tak emocjonującej kwestii jak kobiece wdzięki – przekonuje Katarzyna Denkowska.

– Zawodowo w modelkach cenię różnorodność: typów urody, karnacji, figury, pochodzenia. Prywatnie pozostaję lokalną patriotką. Oba stanowiska jednak są zgodne, bo uważam, że Polki są najpiękniejsze właśnie z powodu różnorodnych typów urody, jakie prezentują. Każdego dnia oglądam setki zdjęć dziewczyn ze wszystkich regionów Polski, które marzą o karierze modelki. Większość z nich ma wielki potencjał. Nawet, jeśli nie spełniają standardów „wybiegowych” (słynne 172 cm wzrostu), zachwycają oryginalnymi rysami twarzy, kształtną i proporcjonalną figurą, która nie jest oczywistym atutem w przypadku innych narodowości. Wbrew popularnemu twierdzeniu, klasyczna polska uroda to nie tylko włosy w kolorze pszennym, spory biust i niebieskie oczy. Polki to także wysokie brunetki o pełnych kształtach, filigranowe blondynki, zielonookie i temperamentne rudzielce, smukłe szatynki. Co więcej, Polki zachowują urodę (i figurę!) mimo upływu lat – przekonuje ekspertka z portalu MaxModels.pl.

Jej zdaniem „polska różnorodność doceniana jest w całym świecie mody, a modelki polskiego pochodzenia co roku zajmują najwyższe miejsca w rankingach najpopularniejszych i najpiękniejszych”. – Nie jestem wielką fanką Anji Rubik i Joanny Krupy, bardziej cieszą mnie sukcesy innych Polek. Pośród nich z bardziej znanych wymienić muszę oryginalną Patrycję Gardygajło, zachwycającą Magdalenę Jasek, rozchwytywaną przez największe marki high fashion Zuzannę Bijoch, uroczą Monikę JAC Jagaciak, wielokrotnie pojawiającą się w wielu edycjach „Vogue”, Kasię Struss. W moim prywatnym rankingu najbardziej znana czeska modelka, Karolina Kurkova czy Słowaczka Michaela Kocianová nie stanowią konkurencji dla Polek – przekonuje Katarzyna Denkowska.

A jakie jest Twoje zdanie? Zachęcamy do dyskusji na naszym fanpage’u na Facebooku.

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress