„Gottland” na dużym ekranie. Dziś czeska premiera filmu

Ekranizacja książki „Gottland” składa się z siedmiu filmowych esejów | fot. kadr z filmu

Dziś w Pradze odbyła się premiera długo wyczekiwanej ekranizacji książki „Gottland” Mariusza Szczygła. Film do końca sierpnia można zobaczyć na Dworcu Towarowym Žižkov.  Na seans w kinie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Premierę filmu poprzedziła, jak na Czechów przystało, kampania promocyjna oparta na mistyfikacji. Przeprowadzono fikcyjną ankietę, w której mieszkańcy Pragi odpowiedzieli, kogo najchętniej chcieliby zobaczyć na miejscu po monumentalnym pomniku Stalina. W plebiscycie zwyciężyła aktorka Jiřina Bohdalová („Ucho”, „Vrásky z lásky”), pokonując m.in. Jaromíra Jágra i Karela Gotta. Jej kamienna, ogromna rzeźba miała zostać odsłonięta na praskiej Letnej w dzień setnej rocznicy powstania Czechosłowacji. Pomysłodawcy akcji ujawnili w ubiegłym tygodniu, że czeska gwiazda jednak nie doczeka się swojego pomnika górującego nad stolicą, a ankieta to część mistyfikacji, kórej celem było przyciągnięcie widowni na projekcje filmu „Gottland”.

– Cała ta fikcyjna ankieta ma swoje źródło w filmie „Gottland”, który opowiada między innymi o poszukiwaniu bohaterów narodowych i zdrajców, o naszym spojrzeniu na historię 20. wieku. Jedna z filmowych opowieści nosi tytuł „Miejsce Stalina” i jak nazwa wskazuje – poświęcona jest fenomenowi postawienia jego monumentalnego pomnika na Letnej – wyjaśnił producent filmu Tomáš Hrubý.

Zobacz: fragment filmu pt. „Miejsce Stalina” reż. Rozálie Kohoutová

„Gottland” doczekał się już w Czechach adaptacji teatralnej, sfilmowany jest po raz pierwszy. Produkcja powstała przy współpracy pięciu reżyserów, są nimi: Viera Čákanyová, Petr Hátle, Rozália Kohoutová, Lukáš Kokeš i Klára Tasovská. Zdjęcia kręcono m.in. we Wrocławiu.

Przeczytaj:  We Wrocławiu zakończyły się zdjęcia do jednej z części filmu „Gottland”

 

Więcej o filmie na stronach: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10430569360-gottland/21356226991/ 

https://www.facebook.com/GottlandFilm

[Ewa Gajewska]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress