„Gorejący krzew” zbiera wysokie oceny historyków

Kadr z filmu „Gorejący krzew” | materiał promocyjny

„Gorejący krzew” – serial w reżyserii Agnieszki Holland poświęcony tragicznym czechosłowackim wydarzeniom ze stycznia 1969 – zdobywa uznanie nie tylko fanów czeskiej kultury i talentu Agnieszki Holland, ale i historyków. Sebastian Adamkiewicz na portalu historycznym Histmag.org dziełu polskiej reżyserki przyznał ocenę maksymalną (10/10).

„W polskiej świadomości Czesi są wesołym narodem, który spokojnie przepełznął przez kolejne totalitaryzmy, ciesząc się błogim spokojem. Zadziwiające, że to spod polskich rąk wyszedł film, który ten mit burzy. Agnieszka Holland w Gorejącym krzewie nie tylko zrywa z czeskiej twarzy szwejkowski uśmiech, ale ukazuje potęgę swojego kunsztu, równą największym produkcjom światowego kina” – zauważa łódzki historyk i publicysta.

Sebastian Adamkiewicz chwali także serial Agnieszki Holland na tle innych filmów historycznych: „Gorejący krzew jest więc filmem o poszukiwaniu prawdy i sensu, o walce z kłamstwem i samym sobą. Nie odbiega zatem znacząco od tematyki, jaką w Katyniu chciał podjąć Andrzej Wajda. Opis Agnieszki Holland jest jednak dużo ciekawszy i sprawniejszy od tego, co zaprezentował Wajda kilka lat temu. Nie jest zbitką luźnych historii, ale sprawnie porusza się między różnymi poziomami, raz pokazując cierpienie rodziny, aby za chwilę – bez żadnego zgrzytu – ukazać portret zbiorowy Czechów, a następnie wejść w zakamarki duszy Burešovej. Wszystko stanowi nienaganną całość, splata się w emocjonującą opowieść, która niczym doskonały thriller trzyma w napięciu, aż do samego końca”.

Przeczytaj całą recenzję Sebastiana Adamkiewicza na portalu Histmag.org

Jeszcze tylko dziś (8 marca) na portalu HBO GO można bezpłatnie obejrzeć pierwszy odcinek serialu. „Gorejący krzew”. Premierę kolejnych odcinków zaplanowano na 10 i 17 marca.

[red]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress